خدمات

جهت نصب کولرهای اسپیلت دانستن خیلی از نکات الزامی است و در صورت رعایت نکردن آنها کولر بازدهی مطلوب را نخواهد داشت و چه بسا رعایت نکردن یکی از نکات باعث کاهش شدید راندمان کولرهای اسپیلت شود.

 

-اولین مسئله درنصب کولرهای اسپیلت تعیین حجم کولر بر اساس میزان فضای محیط است.براساس استاندارد تعیین شده هر متر مربع فضای مسکونی با سقف استاندارد 3متر نیاز به500 تا 600 بی تی یو حجم کولر دارد. به عنوان مثال جهت یک سالن 50متری حداقل نیلز به یک کولر 25000 دارد... البته مدنظر فضایی است که کولر قرار است خنک کند نه کل ساختمان.
برای محیطهای اداری و تجاری هم 700 تا 750 بی تی یو لازم است.

-نکته دوم میزان ارتفاع نصب پنل داخلی است که باید بین 2 متر تا 2 مترو 20سانت باشد. آفزایش ارتفاع از حد تعیین شده منجر به کاهش شدید راندمان کولر می شود.

-نکته بعدی موقعیت قرار گرفتن کندانسور بیرون نسبت به پنل داخلی است که توصیه می شود کندانسور بیرون از پنل داخل پایین تر باشد یا حداقل هم سطح. نصب کندانسور در ارتفاعات بالاتر علاوه بر کاهش راندمان باعث ورود روغن کمپرسور به اوپراتور شده و نشست روغن در اوپراتور علاوه بر کم کردن سرما باعث کاهش روغن کمپرسور و آسیب به کمپرسور می شود. در صورت اجبار به نصب در ارتفاع بالاتر باید از تله روغن استفاده نمود به این صورت که لوله بعد از خروج کندانسور بیرونی حداقل هم ارتفاع با کندانسور یا بیشتر بالا رفته سپس به سمت پنل داخلی هدایت شود،با این کار روغن کمتری از کمپرسور خارج می شود.

-نکته بعدی قرار دادن کندانسور بیرون در محیطی است که در معرض آفتاب مستقیم نباشد. البته قسمت جلو موردی نیست بیشتر قسمت رادیاتور پشت مطرح است. توصیه می شود محیطی که کنددانسور قرار می گیرد سایه باشد.

-نکته مهم دیگر هواگیری لوله ها ست که اکثر همکاران شیر رفت را باز کرده و سوزن روی لوله برگشت را باز می گذارند تا هوا و مقداری گاز خارج شود سپس شیر برگشت را هم باز می کنند، که برای هوا گیری بهتر است از وکیوم پمپ استفاده شود( حداقل به مدت نیم ساعت) البته  وکیوم پمپ 2.5 متری!!! چون استفاده از وکیوم های پر قدرت8 متری باعث ایجاد خلاء آنی و تولید رطوبت در لوله ها می شود. بهتر است از وکیوم های کم قدرت ولی در زمان حداقل نیم ساعت استفاده شود.

-نکته بعدی میزان لوله مصرفی در کولرهاست. در کولرهای اسپیلت حداقل میزان لوله 5 متر است و این مورد در طراحی کولر لحاظ شده است و کوتاه کردن لوله جایز نیست. در مورد اضافه کردن لوله نیزمحدودیت وجود دارد که بستگی به نوع کولر میزان آن فرق دارد، ولی توصیه شده نهایتاُ 15 متر باشد. در صورت اضافه کردن لوله توجه به میزان گاز نیز مهم است.برای هر متر لوله رفت و برگشت که اضافه می کنید باید به میزان 30 گرم گاز اضافه کنید، البته هیچگاه به مقدار گازی که کارخانه درون کندانسور قرار داده اعتماد نکنید. بارها بوده که کمتر از میزان لازم بوده است.

-نکته مهم بعدی آب بندی لوله های روی پنل است که توصیه شده با آچار ترک انجام شود و نشت یابی بعد از روشن کردن کولر نیز توصیه شده است.

-نکته بعدی در مورد کابل کشی کولر است که به علت جریان مصرفی زیاد کولرگازی استحکام اتصالات الکتریکی بسیار مهم می باشد. اگر کابل اضافه بود از حلقه کردن وجمع کردن پشت کندانسور و پنل خودداری کنید چون باعث ایجاد میدان مغناطیسی و تاثیرروی سیستم فرمان الکتریکی کولر می شود.

-نکته بعدی در مورد لوله درین یا تخلیه آب کولر است که باید حتماُ دارای شیب استاندارد باشد تا از جمع شدن و سرریز شدن آب از پنل داخلی پیشگیری شود. اگرمی خواهید لوله کشی روکار استفاده کنید و لوله درین را هم همراه لوله ها به بیرون هدایت کنید با توجه به میزان فاصله پنل از محل خروج لوله ها از دیوار حداقل 1 درصد شیب جهت عبور آب لازم است و دقت کنید که لوله درین در هنگام جمع کردن لوله ها زیر همه باشد و تاخوردگی و قوس نداشته باشد.

-نکته آخر توضیح این نکته است که تمیز کردن پنل داخلی به صورت دائم و حداقل ماهی یکبار باشد و شستشوی رادیاتور کندانسور بیرونی در ابتدای فصل شروع کولر هر سال انجام شود.

گروه فنی میهن تهویه 09120206031

 

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود