بلاگ
8c2e3c709d

تهدیدات سایبری مهم‌ترین چالش‌های صنعت بانکیبه گزارش خبرنگار بورس، بانک و بیمه و بیمه باشگاه خبرنگاران جوان، بانک مرکزی به دلیل اهمیت بالای صنعت بانکی، یکی از

اهداف استراتژیک در نقشه راه ۱۴۰۰ خود را پیاده‌سازی سیستم مدیریت تداوم کسب و کار تعریف کرده است؛ در این راستا، همایش «مدیریت تداوم کسب‌وکار در صنعت بانکی» به همت شرکت خدمات انفورماتیک با هدف نهادینه سازی فرهنگ مدیریت تداوم کسب و کار در صنعت بانکی و ایجاد ارتباط موثر در این خصوص با بانک‌ها و تامین کنندگان سرویس‌های زیرساختی برگزار شد.

بر اساس این گزارش، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در این همایش گفت: در آینده ممکن است اقتصاد‌های پولی، ترکیبی از توجه و اعتماد باشد و شاید در ۹۰ درصد از تراکنش‌های پولی، بحث اعتماد به قوت سابق نباشد و شرایط دیگری در آن دخیل بوده و نوآوری‌های جدیدی به آن اضافه شود.

وی با بیان اینکه یکی از حوزه‌هایی که در شرایط اقتصادی فعلی می‌تواند تحت تاثیر قرار گیرد حوزه بانکی است، گفت: فضای مجازی به شدت متحول شده و رکن اصلی آن اقتصاد است که بر پایه تکنولوژی با کارکرد اجتماعی است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور با بیان اینکه بزرگ کردن بازار‌های دنیا از ضروریات مهمی بود که انجام شد و در عین حال با تاکید بر اینکه در جامعه خدماتی برای اینکه بازار‌ها به سرعت توسعه یابند چند نکته به طور عمدی مغفول ماند، گفت: نبود احراز هویت یکی از نکات مهمی بود که مورد غفلت قرار گرفت، بحث دیگر موضوع امنیت بود؛ بنابراین دو نقطه ضعف برای این تحول وجود دارد که مراجع رسمی باید به آن توجه کنند.

وی با بیان اینکه اقتصاد در فضای مجازی با تحول همراه است و اقتصاد پلاتفرمی، اقتصادی است خدماتی، مبتنی بر اطلاعات، تصریح کرد: بر این اساس طبقه جدیدی در صحنه اقتصاد حضور می‌یابد که از آن‌ها به حوزه‌های غیررسمی اقتصاد تعبیر می‌شود که اقتصاد‌های غیررسمی روی پلاتفرم‌ها شکل می‌گیرد.

وی با بیان اینکه بانک‌ها باید سردمدار ارایه پلاتفرم‌ها باشند و کمک کنند تا غیررسمی‌ها در پلاتفرمی که بانک‌ها ارائه می‌دهند فعالیت کنند، گفت: توان استارتاپی و نوآوری بازار بالاست و تصوری که برای آینده داریم این است که در حوزه‌های مختلف، سازمان‌های اصلی با مردم تعامل کرده و یک نظام چند ذینفعی را ایجاد کنند تا ضمن بزرگ کردن اقتصاد و ارائه خدمات بهتر به مردم از آسیب‌های این حوزه، دور باشیم.

مهاجرت نیرو‌های نخبه مهمترین چالش سیستم بانکی

سید ابوطالب نجفی، مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک در این همایش اظهار داشت: در رابطه با مدیریت تداوم کسب و کار اتفاق مهمی که می‌تواند بیافتد این است که تهدید‌هایی که سرویس ها، سازمان‌ها و صنعت بانکی با آن مواجه است، شناسایی و برای آن برنامه ریزی کنیم.

وی از مهم‌ترین چالش‌های صنعت بانکی را مهاجرت نیرو‌های نخبه دانست و گفت: برای مدیریت تداوم کسب و کار در این صنعت، نیازمند حضور و فعالیت نخبگان هستیم.

وی با اشاره به تهدید‌های دیگر صنعت بانکی گفت: هم راستا با شرایط اقتصادی فعلی، تهدید‌های سایبری برای غیرفعال کردن صنعت بانکی وجود دارد که برای مقابله با آن همه بانک‌ها باید در این زمینه برنامه ریزی کنند.

نجفی یکی دیگر از مهم‌ترین تهدیدات در صنعت بانکی را سامانه‌ها دانست و اظهار داشت: سابقه برخی از این سامانه‌ها در دنیا به ۴٠ سال پیش و در ایران به ٣٠ سال پیش باز می‌گردد. در آن زمان اینترنت و دستگاه‌های خودپرداز یا فناوری‌های جدید وجود نداشت، اما اکنون سرویس‌ها و کانال‌های جدید به این معماری‌های قدیمی اضافه شده که باعث می‌شود ساختار آن‌ها پیچیده‌تر شود و این خود در صورت نبود چاره اندیشی می‌تواند یک تهدید به شمار رود.

وی بیان کرد: برخی تهدید‌ها در همه صنایع و شرکت‌ها وجود دارد که می‌تواند بار مالی بر درآمد شرکت‌ها داشته باشد در این بین قرارداد SLA که شرکت‌ها با پیمانکاران دارند می‌تواند شهرت یک بانک یا سازمان را تحت تاثیر قرار دهد.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک در بخشی از سخنان خود به تحقیقاتی که در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ در ۱۱ کشور اروپایی برای بررسی قطعی سرویس‌های فناوری اطلاعات صورت گرفت اشاره کرد و گفت: حدود ۱۸۰۰ شرکت در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفتند؛ خسارت ۲۰ میلیارد دلاری برای اختلال سرویس‌های این شرکت‌ها برآورد شد که حدود یک میلیون ساعت قطعی داشتند که بر اساس برآورد (گارتنر) هزینه این قطعی ها، پنج هزار و ۶۰۰ دلار در دقیقه برآورد شد.

وی ادامه داد: موضوع مهم این است که کدام یک از سازمان‌ها میزان خسارت و لطمه این قطعی‌ها را بررسی می‌کند و این در حالی است که این اختلالات به اعتبار و درآمد شرکت‌ها لطمه می زند و خوب است که تحقیقاتی در این زمینه در کشور صورت گیرد.

صنعت بانکی نیازمند نگاه ملی

بر اساس این گزارش، رضا جواهری مدیر مرکز مدیریت راهبردی افتا با تاکید بر اینکه در صنعت بانکی باید نگاه ملی داشته باشیم، گفت: سال گذشته شورای عالی فضای مجازی مصوبه‌ای داشت و یکی از مهم‌ترین نظام‌هایی را که مصوب کرد بحث نظام ملی پیشگیری و مقابله بود، به دنبال این برنامه، طرح امن سازی را که در سال ۱۳۹۲ ابلاغ کرده بودیم بازنگری کرده و در این بازنگری، طرح جدیدی ارائه کردیم.

جواهری ادامه داد: یکی از الزاماتی که در این طرح دیده شده بحث مدیریت تداوم کسب و کار است که این مبحث جزو الزاماتی است که در این طرح به صورت مفصل به آن پرداخته شده است.

گفتنی است؛ در این رویداد تنی چند از اعضای سازمان BCI در خصوص چگونگی پیاده سازی سیستم مدیریت تداوم کسب و کار در صنعت بانکی در حضور مدیران فناوری اطلاعات بانک مرکزی و سایر بانک ها، مدیران سازمان‌های ارائه دهنده سرویس‌های زیرساختی (مدیران مخابرات و اداره برق)، مدیران سازمان‌های نظارتی مانند سازمان افتا، مرکز ملی فضای مجازی کشور، سازمان پدافند غیر عامل و مدیران شرکت خدمات انفورماتیک به سخنرانی پرداختند.

انتهای پیام/

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود