بلاگ

کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن در دستور کار نیستبه گزارش خبرنگار راه و شهرسازیگروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، رحیمی انارکی مدیر عامل بانک مسکن در حاشیه اولین

نمایشگاه مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه امروز مصادف با هشتادمین سالگرد تاسیس بانک مسکن در ایران است، گفت: صندوق پس‌انداز مسکن یکم در سال ۱۳۲۷ توسط بانک رهنی پایه‌گذاری شده است و برای خانه اولی‌ها تسهیلات می‌دهد.

رحیمی انارکی با اشاره به اینکه بعد از انقلاب فعالیت‌های بانک مسکن افزایش چشمگیری داشته است، گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تنها ۱۰۰ شعبه بانک مسکن وجود داشت، اما هم‌اکنون تعداد شعبه‌های بانک مسکن ۱۲ برابر رشد یافته و به ۱۲۵۵ شعبه رسیده است.

وی اظهار کرد: تعداد خانوار‌هایی که بعد از انقلاب از طریق بانک مسکن و دریافت تسهیلات، صاحب خانه شده اند به ۸ میلیون خانوار رسیده است.

مدیر عامل بانک مسکن با بیان اینکه گروه‌های هدف بانک مسکن شامل ۷ دهک جامعه است، گفت: برای هر کدام از گروه‌های هدف، با توجه به توان مالی آن‌ها، تسهیلاتی طراحی شده است. می‌توانیم ادعا کنیم که متنوع‌ترین ابزار‌های مالی را در اختیار داریم.

رحیمی انارکی با بیان اینکه از ابتدای سال تا کنون، ۳۶۳ هزار واحد تسهیلات به مبلغ ۱۳۲ هزار میلیارد ریال پرداخت شده است، گفت: به لحاظ تعداد ۴۱ درصد و به لحاظ مبلغی ۲۱ درصد رشد در پرداخت تسهیلات نقدی داشته‌ایم.

وی افزود: در بخش ساخت پروانه و فروش اقساطی، ۱۱۵ هزار واحد فروش اقساطی به مبلغ ۴۶ هزار میلیارد ریال داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه، ۲ درصد در بخش تعداد و ۷ درصد در بخش مبلغی رشد داشته‌ایم.

مدیر عامل بانک مسکن اظهار کرد: امسال در مجموع ۴۸۰ هزار واحد با رقمی بالغ بر ۱۸۰ هزار میلیارد ریال تأمین مالی شده است.

رحیمی انارکی یادآوری کرد: از ابتدای امسال ۲۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک مسکن پرداخت شده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مبنی بر اینکه آیا نرخ سود تسهیلات خرید و یا ساخت مسکن کاهش می‌یابد؟ گفت: هیچ برنامه‌ای برای کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن نداریم، زیرا که بانک مسکن در مقایسه با سایر بانک‌ها کمترین نرخ سود تسهیلات را دارد و میانگین کل نرخ سود تسهیلات مسکنی ۱۳.۷۴ درصد است.

مدیر عامل بانک مسکن اظهار کرد: کاهش نرخ تسهیلات نه تنها برای بانک مسکن وجود ندارد بلکه برای هیچ بانکی در چنین شرایطی امکان‌پذیر نیست و ما توانایی مالی خود را از محل اقساط دریافت می‌کنیم.

رحیمی انارکی توضیح داد: در صندوق مسکن یکم نرخ سود تسهیلات ۶ درصد و در بافت‌های فرسوده و سایر بافت‌ها ۸ درصد است.همچنین در محل اوراق تسهیلات نرخ سود ۱۶ درصد و در سایر بافت‌ها از جمله بافت‌ فرسوده ۱۰ ونیم درصد است.

وی درباره صندوق پس‌انداز مسکن یکم از ابتدای سال تا بیستم دی ماه گفت: تعداد افتتاح سپرده‌های بانک مسکن ۵۵۶ هزار فقره بوده و تعداد سپرده‌های زنده هم‌اکنون به ۳۷۰ هزار می رسد.

مدیر عامل بانک مسکن با اشاره به اینکه تعداد واحد‌هایی که از تسهیلات صندوق مسکن یکم استفاده کرده اند، ۹۰ هزار واحد بوده است، افزود: از این تعداد، سهم زوج‌ها به ۳۲ هزار واحد رسیده است.

رحیمی انارکی اظهار کرد: هم‌اکنون منابع صندوق پس‌انداز یکم مصرف شده و از این زمان به بعد با توجه به استمهال ۷ سال اقساط مسکن مهر از منابع وصولی مسکن مهر برای پرداخت تسهیلات استفاده می‌کنیم که این رقم تا سال ۱۴۰۵ ادامه پیدا می‌کند.

وی گفت: تا زمانی که دارایی صندوق پس‌انداز یکم به اندازه‌ای بزرگ شود از محل وصولی‌ها پرداخت تسهیلات را انجام می‌دهیم.

وی اظهار کرد: پرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم متکی به وصولی اقساط مسکن مهر است که نرخ سود آن در بافت‌های فرسوده ۶ درصد و در سایر مناطق ۸ درصد است.

مدیر عامل بانک مسکن درباره افزایش سقف تسهیلات گفت: افزایش سقف تسهیلات مسکن یکم در دستور کار قرار نمی‌گیرد و ما به دنبال راهکار‌هایی هستیم و هدف اصلی ما سرمایه‌گذاری در بازآفرینی شهری است و در همین رابطه تفاهم‌نامه‌ای با سازمان بازآفرینی شهری منعقد خواهیم کرد تا ۲۰ درصد از تسهیلات در قالب وجوه ارائه شده تخصیص یابد.

رحیمی انارکی درباره انصرافی‌های دریافت کنندگان تسهیلات مسکن مهر گفت: ۶۰ هزار نفر از سپرده‌گذاران در بازه زمانی که بازار مسکن وارد رکود شد انصراف داده اند که ۳۴ هزار فقره در ۱۰ ماه امسال بوده است و دلیل این انصراف هم ناامید شدن از خرید مسکن هم‌زمان با افزایش قیمت مسکن است.

وی افزود: درآمد‌های بانک مسکن ۷۰ هزار میلیارد ریال بوده که هم‌اکنون به ۶۵ هزار میلیارد ریال رسیده است.

مدیر عامل بانک مسکن یادآوری کرد: تعداد افتتاح حساب‌های بانک مسکن روزانه ۸۰۰ فقره بوده، اما هم‌اکنون تعداد افتتاحات به ۶۰۰ فقره در روز رسیده است.

در حال تکمیل/

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود