بلاگ

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، با وجود شدت گرفتن اعتراضات در سودان و درخواست معترضان برای کناره‌گیری «عمر البشیر» رئیس‌جمهور این کشور از قدرت اما برخی قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای

مانند عربستان سعودی، چین و آمریکا مصلحت خود را در باقی ماندن البشیر در رأس قدرت سودان می‌دانند.

وبگاه «میدل ایست آی» انگلیس در گزارشی نوشت که برخی قدرت‌های اصلی با هدف تضمین ثبات منطقه، در کنار دولت سودان و البشیر ایستاده‌اند.

در این گزارش به شدت گرفتن اعتراضات در استان‌های مختلف سودان در پی افزایش سه برابری قیمت نان اشاره شده و آمده است که این اعتراضات از زمان روی کار آمدن البشیر در سال ۱۹۸۹ تاکنون بی‌سابقه است.

شبکه الجزیره به نقل از این وبگاه گزارش داد که کمیته ملی حقوق بشر سودان به عنوان بزرگ‌ترین نهاد دولتی حقوق بشر در کشور جمعه گذشته قتل معترضان با گلوله جنگی در جریان اعتراضات اخیر در کشور را محکوم کرد و خواستار ارجاع عاملان آن به دستگاه قضایی شد.

در حالی‌که مسئولان سودانی می‌گویند ۲۲ نفر در این اعتراضات کشته شده‌اند اما سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که از زمان آغاز اعتراضات (۱۹ دسامبر) تا کنون بیش از ۴۰ نفر کشته شده است.

میدل ایست آی در گزارش خود می‌افزاید که با وجود افزایش تعداد کشته‌ها در اعتراضات سودان اما برخی بازیگران خارجی اعم از عربستان، چین، روسیه و آمریکا به حفظ البشیر در رأس قدرت تمایل دارند همچنانکه «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر نیز در جریان سفر هفته گذشته یکی از معاونان ارشد البشیر به قاهره به او گفت: «مصر به طور کامل از امنیت و ثبات سودان که بخشی از امنیت ملی مصر است، حمایت می‌کند.»

بنابر این گزارش، برخی حکومت‌های عربی سریعا اقدام به حمایت از سودان کردند تا از تکرار انقلاب‌های موسوم به «بهار عربی» در سال ۲۰۱۱ جلوگیری کنند.

این گزارش همچنین می‌افزاید که البشیر در طول سال‌های گذشته تقریبا با همه کشورهای منطقه روابط برقرار کرده و سیاست خارجی آن در برخی موارد شاهد تحولات گیج‌کننده و حیرت‌آور بوده است و البشیر چند روز پیش از آغاز اعتراضات در سودان، به دمشق سفر کرده و با «بشار اسد» رئیس‌جمهور این کشور دیدار و این نخستین سفر یک رهبر عربی به سوریه از زمان آغاز بحران در این کشور در سال ۲۰۱۱ بود.

میدل ایست آی همچنین به نقل از یک دیپلمات اروپایی که اشاره‌ای به نام وی نکرده است، گزارش داد که سیاست خارجی البشیر در همه موارد تحت‌الشعاع فشارهای اقتصادی بوده است همچنانکه البشیر روابط خود با ایران را گسترش داده و سپس در سال ۲۰۱۶ این روابط را قطع کرد.

این گزارش به میزبانی البشیر از «اسامه بن لادن» رهبر گروه تروریستی القاعده در دهه ۹۰  اشاره کرده است.

دیپلمات اروپایی می‌گوید که همکاری روزافزون خارطوم و واشنگتن باعث شد اکتبر ۲۰۱۷ بخشی از تحریم اقتصادی تحمیلی آمریکا علیه سودان حذف شود اگرچه واشنگتن همچنان نام سودان را از لیست کشورهای حامی تروریسم حذف نکرده است.

به گفته وی با وجود عدم حمایت علنی اروپا و آمریکا از البشیر، اما آنها برای حفظ ثبات سودان تلاش می‌کنند چرا که هر نوع بی‌ثباتی در سودان می‌تواند به سرازیر شدن مهاجران سودانی به سمت اروپا منجر شود.

در این گزارش به اعزام نظامیان سودانی به جنگ علیه یمن به رهبری عربستان سعودی اشاره شده و آمده است که برخی کشورها همانند چین نیز به دلیل سرمایه‌گذاری‌های میلیارد دلاری در سودان به حفظ ثبات این کشور نیاز دارند همچنانکه روسیه و چین، سودان را دروازه‌ای برای قاره آفریقا می‌دانند و غرب هم نمی‌خواهد سودان فروبپاشد.

انتهای پیام/

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود