بلاگ

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمد شکرچی‌زاده امروز در حاشیه نخستین نمایشگاه مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری با تأکید بر اینکه تمرکز بر موضوع ساختمان و مسکن که توانمندی بخش

خصوصی در عرصه ساختمان را نشان می‌دهد، فرصتی فراهم کرده که از این ظرفیت استفاده کنیم، گفت: یکی از وظایف مرکز تحقیقات تدوین مقررات ملی ساختمان و ‌آیین‌نامه 2800 است که آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله نیز جزء همین آیین‌نامه‌ها است، بنابراین ویرایش جدید این آیین‌نامه آغاز و 50 درصد آن منتشر شده است و مابقی آن تا نیمه اول سال آینده منتشر خواهد شد.

وی افزود: هر 5 تا 7 سال ویرایش جدید این آیین‌نامه‌ها را منتشر خواهیم کرد تا بتوانیم ایمنی ساختمان‌ها در برابر زلزله را افزایش دهیم.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: اگر مقایسه‌ای بین زلزله بم و زلزله کرمانشاه صورت گیرد، متوجه خواهید شد که اجرای مقررات ملی ساختمان تا چه حد در بالا بردن کیفیت ساخت‌وسازها و ایمنی در برابر زلزله مؤثر بوده است.

وی با اشاره به اینکه در زلزله بم 30 هزار نفر کشته داد، اما در زلزله کرمانشاه این عدد به 620 نفر رسید، گفت: قطعاً اگر آیین‌نامه‌ها و ویرایش آیین‌نامه 2800 را رعایت می‌کردیم، قطعاً تلفات کمتری در زلزله کرمانشاه به وقوع می‌پیوست.

شکرچی‌زاده با بیان اینکه در زلزله آذر ماه در کرمانشاه تنها دیوارها و میان قاب‌ها به دلیل اجرای دستورالعمل‌ها آسیب‌ دیدند، گفت: در نقشه‌های تفصیلی و گسل‌ها دقت بیشتری شده و در تلاش هستیم، این دستورالعمل‌ها علاوه بر شهرهای تهران، تبریز، مشهد و کرج در سایر شهرها نیز دستورالعمل‌ها اجرایی شود.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که پرسید بارها اعلام کرده‌اید که کیفیت ساخت‌وسازهای مسکن مهر پایین است، آیا این گزارش را به وزارت راه ارائه کردید، گفت: کیفیت ساختمان‌های مسکن مهر با یک دامنه گسترده‌ای از سطح کیفی بعد از زلزله سرپل ذهاب بهتر شده است، اما به هر حال  برخی از واحدهای مسکن مهر مشکل سازه‌ای دارند.

وی با اشاره به اینکه تعدادی از واحدهای مسکن مهر از حیث طراحی و مطالعات ژئوتکنیکی به نحو مناسبی پیش نرفته بود، گفت: در ساخت‌وسازهای بخش خصوصی نیز در کرمانشاه مشکلاتی وجود داشته است. 

شکرچی‌زاده تأکید کرد: همان طور که در سایر ساختمان‌ها مشکلات داریم، در مسکن مهر نیز مشکلاتی وجود دارد، به طوری که حتی 2 بلوک از واحدهای مسکن مهر در اسلام‌آباد را به همین دلیل تخریب کردیم.

انتهای پیام/ب

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود