بلاگ

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، نشست خبری کاندیداهای انصراف داده اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران ظهر امروز با حضور یحیی دهقانی، محمدرضا توکل صدیق، فتح‌الله فروغی، مسعود پایدار،

سیدعباس حسینی نیک، عبدالعظیم فریدون و فرهاد تیمورزاده در سالن انتشارات مجد برگزار شد.

* توکل صدیق: دو مقطع فعالیت اتحادیه ناشران: دوسال خوب و دوسال پرتنش

توکل صدیق در ابتدای این نشست اظهار داشت: امسال شصتمین سال تأسیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران است که آن را به فال نیک می‌گیریم. نهاد صنفی که دیرپاترین نهاد فعال در حوزه نشر است، نهادی فراگیر و با اختیارات و تکالیفی قانونی که در قانون به آن تسریع شده است. 

وی با بیان اینکه اتحادیه به عنوان تنها نهاد صنفی نقش ویژه‌ای دارد که در اعتلای نشر و حل مشکلات می‌تواند تأثیرگذار باشد، گفت: لازمه ایفای این نقش داشتن هیأت مدیره‌هایی با ظرفیت بالا و رویکرد مشارکت‌پذیری و تعامل با همه اجزای نشر است. به گونه‌ای که اتحادیه نقش مادرگونه داشته و باید بتوانند نقش فراگیر خود را ایفا کنند. در چنین صورتی اتحادیه‌ای پویا و تأثیرگذار خواهیم داشت.

صدیق گفت: همه ما با این رویکرد وارد هیأت مدیره اتحادیه شدیم و سعی کردیم دِین خود را نسبت به صنف ادا کنیم، در دوره سیزدهم هیأت مدیره ۴ نفر از حاضرین در این جلسه عضو آن بودیم و آقای حسینی نیک به عنوان بازرس اتحادیه مشغول فعالیت بودند، اما در طی این دوره شاهد دو مقطع در فاصله‌های دو ساله هستیم. دو سال اول سال‌های خوبی از همگرایی بود و در بسیاری از موضوعات با اجماع حرکت می‌کردیم و چنانچه اختلاف‌نظری داشتیم همیشه کسانی که به عنوان آرای اقلیت محسوب می‌شدند به رأی اکثریت تمکین می‌کردند و ما از مشکلات و چالش عبور می‌کردیم.

وی ادامه داد: یکی از مسائلی که در این دوره سعی کردیم اتحادیه را به جایگاهی که مستحقش بود برسانیم موضوع نمایشگاه کتاب بود. بنابراین این اتفاق افتاد و از سال ۹۴ یعنی در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان به این عرصه ورود کرد و این ورود با اجماع آرا در هیأت مدیره شکل گرفت و برای ایفای نقش شورای تشکل‌های نشر با محوریت اتحادیه تشکیل شد. دو دوره اعضا به تشکیل شورای تشکل نشر رأی دادند و ما با اجماعی گسترده حرکت را انجام دادیم اما از نمایشگاه سی‌ام کتاب تهران ما شاهد یک رویکرد جدید در هیأت مدیره بودیم که بخشی از هیأت مدیره که در اقلیت بودند معتقد به حذف تشکل‌ها بودند و آنها قصد داشتند اتحادیه را از تشکل‌ها جدا و شرکت تعاونی تجاری به جای آن قرار دهند در این موضوع ما اختلاف‌نظر داشتیم و گروهی که معتقد بودند اتحادیه باید از شورای تشکل‌ها خارج شود همراه جمعی خارج از هیأت مدیره ماجراهایی را به وجود آوردند و فضا را متشنج ساختند. 

به گفته وی، شرایطی ایجاد شد که احساس کردیم ادامه کار برای هیأت مدیره دشوار است ، رفتارهایی مثل استفاده از «حق وتو» برای نقض مصوبات هیأت مدیره نشان می‌داد که دست‌هایی پشت پرده است، این امر هیأت مدیره را به بن‌بست کشاند اما با مطرح شدن بحث انتخابات دوره چهاردهم در اردیبهشت ماه  سال ۹۷ ما ۷ نفر از اعضای حاضر با رویکرد تلاش برای ترفیع نشر تصمیم به ثبت‌نام گرفتیم تا هیأت مدیره‌ای داشته باشیم تأثیرپذیر از بیرون نباشد و از راه تضارب آرا مسائل را حل کنیم اما متأسفانه پس از آن تاریخ با اتفاقاتی که در هیأت مدیره طی ۵ ماه اخیر شاهد بودیم به این نتیجه رسیدیم ماندن در این رقابت باید شرایطی در صنف به وجود آورد که مشکلات را برطرف کند و فضای زشتی که ایجاد شده از بین ببرد چرا که این فضا به نفع صنف نخواهد بود، لذا تصمیم به انصراف گرفتیم.

* دهقانی: راه آسان انصراف را انتخاب نکردیم، راه درست را برگزیدیم

یحیی دهقانی نیز در توضیح این انصراف و در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر اینکه به نظر می‌رسد شما ۷ نفر راحت‌ترین مسیر را در جهت عدم حضور در هیأت مدیرهبرگزیدید چرا این تصمیم را گرفتید؟ گفت: راه آسان را انتخاب نکردیم شاید به ظاهر این گونه باشد اما ما راه درست را برگزیدیم نزدیک به سه سال است که در اتحادیه در مجموعه تنش‌ها و چالش‌ها مواجهیم که عملاً راه را برای ما هیأت مدیره و صنف سخت کرده بود. فضاهایی چون فضای مجازی همه آلوده اتهام‌زنی و توهین شده بود حتی به بزرگترین‌های صنف حرف و حدیث‌هایی می‌زدند که طی این سال‌ها زده نشده بود ما دو راه بیشتر نداشتیم اما مطرح می‌شود که چرا ثبت‌نام کردیم ما دیدیم اگر در بین کاندیدا افرادی باشند که می‌توانند در کنار کار همدلی نیز داشته باشند باید ثبت‌نام کنند ما نیز ثبت‌نام کردیم اما پس از تأیید اسامی دیدیم در میان تأییدشدگان افرادی حاضر هستند که با وجود آنها تنش‌ها بیشتر خواهد شد و کارهای اتحادیه اجرا نشده و پیش نمی‌رود. ما فکر می‌کنیم مسیر راحتی را انتخاب نکردیم اما کار را عقلانی و به نفع صنف دیدیم. فکر کردیم دوستان یکپارچه شده و شاید آنها بتوانند کاری انجام دهند.

وی افزود: طی دو سال اخیر به این نتیجه رسیده بودیم جمعی در خارج از اتحادیه وجود دارند که می‌خواهند بر اتحادیه حاکم شوند و چون فکر می‌کنند رأی نمی‌آورند می‌خواهند گروهی را به داخل اتحادیه بفرستند که آنها را هدایت کنند. احساس ما این بود انصراف دهیم تا افراد حاضر کار کنند، انصراف ما دلیل به خروج از صنف نیست، سال‌ها با اتحادیه همکاری داشتیم و چنانچه جزو هیأت مدیره هم نباشیم باز با اتحادیه همکاری خواهیم داشت اما اگر خلاف مصوبات مسیری طی شود منتقد خواهیم بود. 

*حسینی نیک: اتحادیه مجاز به فعالیت اقتصادی نیست

سید عباس حسینی نیک مدیر انتشارات مجد نیز در پاسخ به سؤال فارس درباره حضور اتحادیه در نمایشگاه کتاب، اظهار داشت: اتحادیه مجاز به فعالیت اقتصادی نیست این چند سال هم که در اتحادیه تلاش کردیم که اتحادیه در مدیریت نمایشگاه حضور داشته باشد از اتاق اصناف تهران برای هر سال فعالیت مجوز گرفتیم عمدتاً نمایشگاه بخش اجرایی و اقتصادی مربوط به اتحادیه نداشته است در شورای تشکل‌ها و در حکم شورا فعالیت می‌کردیم مجری بخشی نبودیم و مجاز به فعالیت اقتصادی هم نبودیم. 

* پایدار: نهالی که باید به بلوغ می‌رسید پژمرده شد

پایدار نیز در این نشست طی سخنانی در پاسخ به اینکه شما مدعی هدایت گروهی از بیرون هستید که اتحادیه را هدایت می‌‌کنند، گفت: ما طی دو سال اخیر در اقلیت بودیم اما بر اساس دموکراسی تابع جمع بودیم هر چند ممکن بود با مواردی مخالفت‌هایی داشته باشیم اما وقتی که اتفاقاتی رخ داد که در این چرخش اکثریتی از هیأت مدیره با تداوم همکاری تشکل‌های نشر که یکی از عوامل مهم ورود اتحادیه صنفی به جریان مدیریت نمایشگاه بود، پس‌زده شد از سوی بخشی از هیأت مدیره، اما اکثریت به نهالی که دو سال بود کاشته شده بود منتقد بودیم و تأکید داشتیم باید قدر همکاری دانسته شود چرا که نشان می‌دهد نهاد صنفی با بزرگواری با کم‌تجربگی‌ها مواجه است. این عجله برای پس زدن تشکل‌هایی که قانوناً می‌توانند در بسیاری از مسائل مرتبط صنف وارد شوند برای ما قابل قبول نبود بنابراین دوستانی که از اینجا در اقلیت قرار گرفتند انواع و اقسام فشارها را پذیرفتند بنابراین نهالی که تازه می‌خواست به بلوغ برسد نرسیده پژمرده شد. 

وی ادامه داد: طراحی شورایی به نام پیشکسوتان را که بعدها در جریان گفت‌وگوهایشان منتشر شد اعلام کردند که تشکیل این شورا و هدف برای تثبیت نظر گروه اقلیت بوده که پیش از انتخابات آنها را برای ورود به هیأت مدیره هدایت کرده بودیم. 

وی مسائل صنف نشر را از سوی این عده دوقطبی دانست و گفت: اینها اغلب ناشران را به دو گروه عمومی و تخصصی تقسیم می‌کنند.

* دهقانی: نمونه‌ای که نشان دهد طی این سال‌ها یک ریال پول یا عملی را به نفع تشکل‌ صنفی‌مان از اتحادیه گرفته باشیم وجود ندارد

دهقانی نیز در این راستا گفت: یکی از مسائلی که مطرح شده اینکه عده‌ای فقط در اتحادیه هستند که فقط منافع گروه‌های خود را به نفع صنف ترجیح می‌دهند اما هیچ نمونه‌ای که نشان دهد طی این سال‌ها یک ریال پول یا عملی را به نفع تشکل‌ صنفی‌مان از اتحادیه گرفته باشیم وجود ندارد.

مدیر انتشارات مبتکران خاطرنشان کرد: دلیل این حرف هم در اتحادیه این است که وقتی اعضای کاندیدای دوره یازدهم می‌خواستند وارد اتحادیه شوند برنامه ۱۸ ماده‌یا اعلام کردند در ماده ۱۱ آمده بود انسجام تشکل‌های درون صنف اما وقتی ۵ نفرشان وارد اتحادیه شدند در اولین حرکت به تشکل‌ها در تاریخ ۸۸/۱۰/۱ نامه‌ای نوشتند با امضای آقایان کیائیان، همایی، جعفریه، یک‌رنگیان و رمضانی و به تشکل‌ها اعلام کردند ما آماده همکاری با شما هستیم و وقتی هم دوره‌شان به پایان رسید مجدداً نامه‌ای نوشتند که دوره ما تمام شده، رؤسای انجمن‌های فرهنگی و  افراد صنف را برای ثبت‌نام در دوره بعد ترغیب کردند از سوی دیگر رئیس اتحادیه عنوان کرد در اتحادیه حوزه‌های مختلفی فعالند که باید منافع خود را تعقیب کنند.

* فریدون: عده‌ای اعلام می‌کنند انصراف ما نمایشی است، اجازه دهید انتخابات برگزار شود، اگر ماندیم مشخص می‌شود انصراف ما نمایشی بوده است

عبدالعظیم فریدون هم در این نشست گفت: دوره‌های متوالی از ابتدای انقلاب اتحادیه دست ناشران عمومی بود مشکلاتی هم وجود داشت، اما در دوره اخیر اتفاقاتی رخ داد، تا دو سال ابتدایی اقلیت‌ها همکاری کرده و کار پیش می‌رفت، اولین کار این بود که پیشنهاد تشکیل شورای پیشکسوتان مطرح شد، در واقع این شورا اعمال حاکمیت بر هیأت مدیره بود که نظریه‌اش با شکست مواجه شد. در ادامه اما بحث شرکت ماه پیشونی و اختلافات تا امروز به وجود آمد، اتهاماتی که تا امروز ادامه داشتند و نشان می‌دهد بین اتحادیه و تشکل‌ها اختلافاتی وجود دارد. 

به گفته مدیر انتشارات محراب قلم، از سوی دیگر عده‌ای اعلام می‌کنند انصراف ما نمایشی است اما اجازه دهید تا انتخابات و ببینید اگر ما ماندیم مشخص می‌شود انصراف ما نمایشی بوده اما این گروه از کجا متوجه شدند این انصراف نمایشی است. این اتهامات طی این چند سال بوده و همچنان هم است اما در آینده روشن خواهد شد چه کسانی در این قضایا شخصیت و رزومه کارشان چگونه بوده است. 

* حسینی نیک: تخصیص یارانه کشور برای ورود کتب خارجی! / کتب خارجی به قیمت اروپا و امریکا عرضه می‌شد!

حسینی نیک هم در این نشست گفت: ناشران معمولاً هیچ اختلافی نباید با هم داشته باشند منافع آنها مشترک است، کسی که ناشر است یعنی از وزارت ارشاد مجوز دارد، ناشران منافع متضادی ندارند اما دعوا از اینجا آغاز شد که یک عده واردکننده کتب خارجی از ارشاد مجوز انتشار گرفتند، وارد اتحادیه شدند و از همان سال اول یعنی آبان ۹۳ که ما به اتحادیه آمدیم در اردیبهشت ۹۴ در نمایشگاه کتاب دو اتفاق رخ داد. اول اینکه دوره بیست و هشتم نمایشگاه کتاب از جایگاه رئیس اتحادیه که نماینده هیأت مدیره در شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه کتاب بود پیگیری صورت می‌گیرد تا مدیرعامل انجمن فرهنگی ناشران بین‌الملل که واردکننده کتب خارجی است و مجوز ارشاد را هم دارد کتاب‌هایی را وارد کند. از آبان تا اردیبهشت رایزنی‌هایی می‌کنند با وزارت ارشاد، وزارت علوم، دانشگاه آزاد و ... اما ما در هیأت مدیره هیچ اطلاعی از آنها نداشتیم، مدیرعامل انجمن فرهنگی ناشران بین‌الملل خطاهایی را مرتکب می‌شود که بعدها آقای همایون علیزاده مشاور معاون فرهنگی نیز اقرار می‌کند که ما اشتباه کردیم به عنوان ارشاد نامه ارسال کردیم. 

وی افزود: در نمایشگاه بیست و هشتم کتاب، رئیس اتحادیه یعنی آقای آموزگار به عنوان نماینده اتحادیه در شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب که مدیرعامل انجمن فرهنگی ناشران بین الملل که همان واردکنندگان کتاب هستند، انتخاب می شوند. ایشان طی چند ماه در وزارت ارشاد لابی می کنند که با همکاری وزارت علوم و دانشگاه های علوم پزشکی و دانشگاه آزاد پروژه ای را به پیش می برند. همایون امیرزاده مشاور وقت اجرایی معاونت فرهنگی نیز به این مسئله اقرار کرده که فریب ایشان را خورده و به اشتباه به ایشان نامه ای داده است که به عنوان نماینده وزارت ارشاد با وزارتخانه های علوم و این دانشگاه ها مذاکره کند. این مذاکره ها به منظور هزینه کرد ۲.۵ میلیارد یارانه وزارت ارشاد برای خرید کتاب های دانشگاهی به زبان لاتین انجام می شود. قرار بر این می شود که ۵۰ درصد از هزینه کتاب ها را دانشگاه ها، ۲۵ درصد از هزینه را وزارت ارشاد در قالب یارانه و ۲۵ درصد را نیز واردکننده به عنوان تخفیف متقبل شوند. گردش مالی این اتفاق بیش از ۱۲ میلیارد تومان تخمین زده شد، این در حالی است که هیچ کدام از کتاب های عرضه شده توسط این واردکنندگان با مجوز ناشران خارجی آنها نبود و مورد اعتراض آنها نیز قرار گرفت.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر در میان این آثار کتاب های منتشر شده آن سال نیز بسیار کم بود. نتیجه این است که رئیس فعلی به عنوان یکی از واردکنندگان کتاب از جایگاه صنفی خود برای نفع خود و تشکلش سوءاستفاده کرد. باید از ایشان بپرسید که آیا خاطرش هست آن سال در میان ناشران عمومی که تولیدکننده کتاب های دانشگاهی به زبان فارسی بودند چه عزایی برپا شد وقتی که هیچ یک از دانشگاه ها از تولیدات آنها برای کتابخانه های خود خرید نکردند و همه بودجه ها صرف کمک برای خرید کتاب های خارجی شد. حالا شما بگویید من ناشر دانشگاهی از جایگاه اتحادیه سوءاستفاده کردم یا آنها؟

وی ادامه داد: مبلغ مذکور تا ۱۲.۵ میلیارد تومان افزایش یافت و در آن سالها یعنی نمایشگاه ۲۸ و ۲۹ کتاب تهران در بخش عمومی عزای عمومی بود، چون بودجه و پولی مهیا نبود، لطمه این گروه تنها ۲.۵ میلیارد تومان ارشاد نبود بلکه ۱۰ میلیاردی بود که دانشگاه ‌آزاد قرار بود کتاب داخلی خریداری کند ولی خریدی صورت نگرفت. آیا اینها خدمت به نشر کشور است یا خیانت. 

به گفته حسینی نیک، اقدام دوم این بود که واردکنندگان کتب خارجی کتاب‌ها را در نمایشگاه کتاب تهران به قیمت عرضه در اروپا و آمریکا می‌فروختند اما ما عضو قانون کپی‌رایت نیستیم بنابراین وزارت ارشاد باید از قوانین جمهوری اسلامی ایران تابعیت کند اما ما در حال عضو نبودن ولی کتب خارجی را در نمایشگاه کتاب به قیمت اروپا و آمریکا می‌فروختیم در نمایشگاه بیست و هشتم کتاب تهران این خیانت محسوب می‌شود چرا که آقای آموزگار هم در شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه حضور داشت که در آن موقع مبلغ اجاره غرفه بخش بین‌الملل به مانند ناشران داخلی تعیین شد چطور کالا به قیمت اروپا و آمریکا عرضه می‌شود اما برای محاسبه غرفه به مانند ناشران داخلی عمل می‌کنید.

* فروغی: در تصمیم خود برای انصراف از این انتخابات تأکید داریم 

فتح الله فروغی نیز عنوان کرد: که دوقطبی کردن صنف نشر دستور کار فعلی رئیس اتحادیه است. ما در تصمیم خود برای انصراف از این انتخابات تأکید داریم و در اتاق اصناف نیز آن را اعلام خواهیم کرد، حسینی نیک بازرس قانونی اتحادیه بار دیگر تأکید کرد ما از مسئولیت فعلی خود استعفا نکرده ایم بلکه از حضور در انتخابات انصراف داده ایم. اتحادیه ما بیش از یک ماه است که جلسات هیات مدیره اش برگزار نمی شود و رئیس آن نیز رسما گفته است که حق وتو دارد و این گفته ایشان در صورت جلسه هیات مدیره ثبت شده است. ما این مسئله را به اتاق اصناف نیز گزارش کردیم ولی فایده ای نداشته است. مسئله اینجاست که از بیش از هزار و ۲۰۰ عضو اتحادیه ۵۷۰ نفر کتابفروش هستند و آقایان به روی کتابفروش ها کار ویژه کرده اند و میان خودشان به عنوان واردکننده کتاب و کتابفروشان منافع مشترک ایجاد کرده اند. از سوی دیگر خیلی از همکاران انجمن های نشر عضو اتحادیه نیستند و می دانیم که طبق قانون برای فعالیتشان اجباری برای عضویت در اتحادیه ندارند، در نتیجه موضع بسیاری از اصناف نشر در این انتخابات به ضعف کشیده شده است.

* پدرخوانده کیست؟

 بازرس قانونی اتحادیه ناشران و کتابفروشان در ادامه از حسن کیائیان مدیرفعلی نشر چشمه به عنوان فرد پشت پرده تمامی این اتفاقات یاد کرد و گفت: او به دلایل سیاسی امکان حضور در انتخابات اتحادیه را ندارد در نتیجه کسانی را سازماندهی می کند تا در این انتخابات شرکت کنند و تنها از او حرف شنوی داشته باشند. جالب است بگویم همین افراد حرف شنو که ریاست فعلی اتحادیه و اقلیت هیات مدیره را در اختیار دارند، چهار سال است به نمایندگی از اتحادیه در نمایشگاه های بین المللی کتاب از جمله نمایشگاه فرانکفورت شرکت می کنند و نه تنها یک صفحه گزارشی از آنچه که به نمایندگی از صنف انجام داده اند منتشر نکرده اند که شاهد بوده ایم که تنها به امور شخصی خود پرداخته اند.

* تخلف در نمایشگاه بیست و نهم کتاب تهران

حسینی نیک به مورد دیگری از تخلفات رئیس اتحادیه در نمایشگاه بیست و نهم اشاره کرد و گفت: با هماهنگی ایشان در آن دوره اعلام کردند که اساتید دانشگاه می توانند بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان فقط کتاب خارجی بخرند و ما خیلی تلاش کردیم تا توانستیم جلوی این کار را بگیریم. سال بعدش در نمایشگاه کتاب که با افزایش قیمت دلار همراه بودیم شاهد بودیم که این ناشرنماهای واردکننده کتاب چند میلیارد تومان مابه التفاوت کتاب هایی که مدعی فروشش بودند را از وزارت ارشاد و موسسه نمایشگاه ها دریافت کردند، در حالی که گزارشی که در همان موقع در مطبوعات منتشر شد حاکی از آن بود که انبارهای کتاب های وارداتی نمایشگاه خالی است و آنچه هم که فروش رفته بود کتاب های قدیمی آنها بود. از فعالیت این گروه این را هم بدانید بد نیست که در نمایشگاه بیستم سه نفر از آنها به عنوان واردکننده کتاب با ارائه اسناد جعلی بیش از یک میلیون دلار ارز دولتی دریافت کردند اما مشخص نشد که چه کتابی وارد شده و فروخته شده است.

وی همچنین درباره حضور و اهانت میشل کلمن رئیس اتحادیه جهانی ناشران در غرفه ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت هم توضیح داد: آقای کلمن در آن نشست گفت که دوستان آمریکایی اش به او می گویند کتابی که ما دوشنبه منتشر می کنیم در ایران روز چهارشنبه منتشر می شود و بر استناد همین او ناشران ایرانی را دزد خواند و به آنها توهین کرد. حرفی که او زد و توهینی که او کرد تنها توهین به ناشران آموزشی نیست بلکه توهین به صنف نشر ایران بود اما چه کسانی از این اتفاق خوشحال شدند، چرا یکی از ناشران به اصطلاح عمومی که بدون کپی رایت کتاب منتشر می کند ناراحت نشد؟ یعنی به آنها توهینی نشده است.

* دهقانی: ادعای جعل نامه اتاق اصناف از سوی رئیس اتحادیه/ بهانه‌ اتمام اعتبار

در ادامه این نشست خبری یحیی دهقانی عضو هیات مدیره اتحادیه ناشران نیز به ارائه بخش دیگری از تخلفات رئیس فعلی اتحادیه ناشران پرداخت و گفت: بیستم شهریورماه امسال نامه ای از وزارت ارشاد به اتحادیه می آید که در آن خواسته شده نماینده اتحادیه برای حضور در شورای سیاستگذاری نمایشگاه معرفی شود. دو روز پس از آن در جلسه هیات مدیره اتحادیه صحبتی از این نامه به میان نمی آید و ما پس از آن متوجه می شویم که چنین نامه ای به اتحادیه فرستاده شده است، در نتیجه در جلسه بعدی در مورد آن تصمیم گرفته می شود و به اتفاق اکثریت آراء، بنده به عنوان نماینده انتخاب می شوم. آقای آموزگار به عنوان رئیس اتحادیه این مصوبه را تا بیستم آبان ماه به وزارت ارشاد نمی فرستد. تصورش این بود که چون در پنجم آبان ماه امسال اعتبارنامه اعضای فعلی هیات مدیره تمام می شود، اگر این نامه را بعد از آن ارسال کند می تواند مدعی شود که ما دیگر در اتحادیه سمتی نداریم، در حالی که طبق مکاتبه ای که ما با اتاق اصناف داشتیم، جایگاه حقوقی ما تا زمان برگزاری انتخابات بعدی پابرجا بوده است.

دهقانی ادامه داد: این ماجرا گذشت تا احکام اعضای شورا ابلاغ شد الا حکم نماینده اتحادیه، پیگیری ما نشان داد که رئیس اتحادیه نامه ای جعلی را به معاونت فرهنگی وزارت ارشاد ارائه کرده اند که باعث شده حکم ما ابلاغ نشود. ماجرا از این قرار بود که نامه نگاری بازرس اتحادیه با اتاق اصناف در مورد فعالیت اعضای هیات مدیره و شورای تشکل ها با این پاسخ مواجه شده بود که نمایندگان قبلی به کار خود تا انتخابات ادامه دهند اما نگفته بود منظور از نمایندگان قبلی کدام نمایندگان هستند، نماینده سال قبل که من بودم یا نماینده قبلترش. رئیس اتحادیه این نامه را با دو رونوشت جعلی به وزارت ارشاد ارسال کرده بود. وقتی ما متوجه این مسئله شدیم و آن را به اطلاع رئیس اتاق اصناف و وزارت ارشاد رساندیم، آن موقع حکم بنده را ابلاغ کردند. حالا شما بگویید ما باید با این بداخلاقی ها چه کنیم؟ بنزین روی خود بریزیم و خودمان را آتش بزنیم یا اینکه بمانیم و به هر قیمتی کار کنیم.

* توکل صدیق: رانت‌خواران مدعی پاکدستی شده‌اند/ ماه پیشونی چطور آمد؟

محمدرضا توکل صدیقی نیز در ادامه به بخش دیگری از بی اخلاقی های رئیس اتحادیه در موضوع باغ کتاب پرداخت و گفت: از قدیم برای بسیاری از ناشران کشور مسئله داشتن ویترین کتاب مهم بوده است. ما در انجمن ناشران کودک و نوجوان به این مسئله فکر کردیم و وقتی که از سال ۱۳۸۹ مسئله ایجاد باغ کتاب عنوان شد، به آقای اشعری که مدیر این پروژه بود مشاوره دادیم و ایشان نیز قول دادند که امکان استفاده از آن را برای ما فراهم کنند. در سال ۱۳۹۱ آقای دهقانی به هیات مدیره اتحادیه موضوع امکان استفاده از باغ کتاب را اعلام می کنند. نمایندگانی هم می روند و با این پاسخ روبرو می شوند که باید برای بهره برداری طرح بدهند که این کار را نمی کنند اما ناشران کودک و نوجوان این کار را می کنند و حاصلش را می بینید.

توکل صدیقی ادامه داد: سیدمجید حسینی رئیس وقت باغ کتاب می گفت من دلم نمی خواهد اینجا را به شما بدهم، چون شما با آقای اشعری نشست و برخاست دارید. انجمنتان که طبق قانون نمی تواند کار اقتصادی انجام دهد پس باید در قالب یک شرکتی در مزایده شرکت کند و بعد هم برای مزایده قیمتی را مطرح کردند که به خیال خودشان ما کنار بکشیم. نشان به آن نشان که هیچکس حتی نمایندگانی که آقای کیائیان برای در اختیار گرفتن این بخش در آن مزایده شرکت داده بود هم جرأت نکردند رقم را بپذیرند، شرکت ما اما آن را پذیرفت و الان نیز حدود ۳۰۰ میلیون تومان در ماه هزینه فروشگاه ما در باغ کتاب است اما خدا را شاکریم که از این فروشگاه استقبال می شود و تجربه موفقی بوده است.

وی ادامه داد: ما برای این کار ریالی وام و تسهیلات نگرفته ایم و در همین پنجشنبه آتی شعبه دوم آن را هم در بندرعباس با هزینه کرد ۲.۵ میلیارد تومان تأسیس می کنیم اما آقایان بگویند که ماجرای تأسیس شرکت پخش پکا در سال ۱۳۷۶ چگونه انجام شد. از آن وام ۲۵۰ میلیون تومانی بگویند که برای خرید مکان آن ملک که در اختیار یک قنادی بود، دریافت کردند. از وام بلاعوض یکصدمیلیون تومانی وزارت ارشاد بگویند یا وام های ۵۰ میلیون تومانی دیگری که گرفته اند و در نهایت هم ملکی را که ۳۲۵ میلیون تومان خریده بودند چند سال بعد ۲ میلیارد تومان فروختند و همان ملک امروز بیش از ۳۰ میلیارد تومان ارزش دارد، حالا بگویند رانت خوار ما هستیم یا آنها؟ ما شرم و حیا نداریم یا آنها؟

* حسینی نیک: از اتاق اصناف هم کاری ساخته نیست/ تخلفات را 15 بار گزارش کردم

سیدعباس حسینی نیک در سخنانی گفت: شکی نداریم که ذهنیت و فضای فعلی موجود در اتحادیه برای خدمت رسانی و ریاست اتحادیه برای خدمت رسانی نیست. دولت، وزارت ارشاد و اتاق اصناف هم اعلام کردند که از صنف نشر ناامید شده اند و هنوز هم شاهدیم که این اعمال نفوذهای بیرونی نمی گذارد اتفاقی در اتحادیه بیفتد. من بیش از ۱۵ بار تخلفات رخ داده را به اتاق اصناف گزارش کردم اما تصمیم گیری در اتاق اصناف نیز به سبک و سیاق رئیس اتحادیه ناشران است. ایشان کار را به جایی رسانده که دیگر حتی در جلسه آخر هیات مدیره اجازه تغییر دستورجلسه را هم به اعضا نمی دهد.

* دو اتفاقی که در نهایت رخ می‌دهد

دهقانی در پایان نشست توضیح داد: دو اتفاق در پیش است، یا یک هیات مدیره  موفق روی کار می آید که ما هم از آن منتفع می شویم و یا چنین اتفاقی نمی افتد که متأسفیم و می دانیم که به نفع ما نیست.

انتهای پیام/

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود