بلاگ

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزای فارس، «نوری المالکی» رئیس ائتلاف «دولت قانون» عراق روز سه‌شنبه با یک هیات کردی در بغداد دیدار و در آن بر اهمیت همسویی مواضع اربیل و

بغداد در داخل پارلمان تاکید کرد.

به گزارش السومریه نیوز، دفتر رئیس ائتلاف دولت قانون در بیانیه‌ای اعلام کرد که «نوری المالکی امروز (سه شنبه) با هیات فراکسیون حزب دموکرات کردستان در پارلمان به ریاست اومید صباح دیدار کرد.»

در ادامه بیانیه آمده است که «در این دیدار، دو طرف درباره اوضاع سیاسی و امنیتی کنونی کشور بحث و تبادل نظر کردند.»

دفتر ریاست ائتلاف دولت قانون از قول نوری المالکی افزود: همسویی مواضع پارلمانی {اربیل و بغداد} و برگزاری جلسه‌های پارلمان بین کمیته‌های پارلمانی و تقویت نقش نظارتی پارلمان اهمیت دارد.

المالکی گفت که مشارکت سازنده نمایندگان منطقه کردستان عراق در رفع اختلافات و مشکلات حل نشده بغداد و اربیل به موجب قانون اساسی ضرورت دارد.

«برهم صالح» رییس جمهور عراق در آبان ماه گذشته در بازدید از حلبچه گفته بود که «قانون اساسی عراق مبنای حل مشکلات اربیل و بغداد خواهد بود و با تاسی از قانون اساسی عراق تمام تلاش خود را برای حل اختلافات اربیل و بغداد بکار خواهد بست.»

مسایل نفتی و نظامی از مهمترین مشکلات موجود بین اربیل و بغداد است. بغداد می‌گوید که کردها یک خط لوله نفت مستقیم از طریق خاک ترکیه برای صادرات نفت کشیده‌اند و نفت این منطقه را مستقیماً بدون هماهنگی با دولت مر کزی عراق به فروش می‌رسانند.

پیشمرگه از جمله موضوعات دیگر مورد اختلاف اربیل و بغداد وجود است. کردها مدعی هستند که بغداد دستمزد و بودجه و تجهیزات کافی به نیروهای پیشمرگ نمی‌دهد.

دولت عراق به خصوص در دوران نوری المالکی همواره تاکید داشت که نیروهای پیشمرگه باید بخشی از نیروهای مسلح عراق باشند و فرماندهی آن بر عهده فرمانده کل قوا یعنی نخست‌وزیر باشد، اما کردها معتقدند که بر اساس توافقات به دست آمده در سال ۲۰۰۵، باید نیروهای پیشمرگه تحت فرماندهی رییس اقلیم کردستان عراق باشند، هر چند تحت ساختار نیروهای مسلح عراق هستند.

انتهای پیام/ح

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود