بلاگ

موفقیت چین در کشت دانه بر سطح پنهان ماهبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، پس از فرود موفقیت‌آمیز کاوشگر چانگ‌‌ای-۴ بر نیمه تاریک ماه، شبکه راشاتودی

گزارش داد چین نخستین کشوری است که توانسته حیات بیولوژیک را به سطح ماه انتقال دهد.

طبق اعلام این شبکه، کاوشگر چانگ‌ای-۴ موفق به سبز کردن دانه پنبه در محیطی مینیاتوری و با زیست کره‌ای (بیوسفری) مصنوعی شده است؛ مسأله‌ای که می‌تواند امید‌ها برای سفر‌های طولانی مدت به فضا را افزایش دهد.

کاوشگر چانگ‌ای-۴ در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۱۹ (۱۳ دی) و پس از ۲۰ روز سفر از زمین، موفق شد بر نیمه تاریک ماه فرود آید. کاوشگر چانگ، در این سفر بذر‌هایی از پنبه، کلزا (از گیاهان دانه روغنی) سیب زمینی، رشادی (از گیاهان خانواده شب بویان) را با خود به صورت خفته و به همراه هوا، خاک و آب حمل کرد.

تمامی این بذر‌ها بخاطر کوچکی و مقاوم بودن آن‌ها و اینکه در محیط‌هایی سخت قادر به رشد هستند، انتخاب شدند.

راشاتودی در ادامه نوشت: این بذر‌ها به محض آنکه این کاوشگر -که از کره زمین کنترل می‌شود- اقدام به آبرسانی آن‌ها کرد، شروع به رشد کردند و بذر پنبه، نخستین گیاهی شد که بر سطح ماه جوانه زد.

همچنین طبق اعلام سخنگوی این تیم تحقیقاتی، پس از پنبه، بذر‌ گیاه کلزا و سیب زمینی نیز جوانه زده‌اند. دولت چین امیدوار است این کار، اقدامی پیشگامانه برای پروژه‌هایی بزرگتر باشد.

انتهای پیام/

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود