بلاگ

انسجام ارکان وزارت اقتصاد در استانها، اهرم تحولی بزرگ در اقتصاد کشوربه گزارشگروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)،

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: وجود انسجام در استان‌ها یک الزام است و دستگاه‌های تابعه باید یکدیگر را تقویت کنند.

وی با اشاره به وظایف و مسئولیت‌های وزارت اقتصاد تصریح کرد: وزارت اقتصاد با بکارگیری این ظرفیت‌ها می‌تواند اهرم یک تحول بزرگ در حوزه اقتصاد باشد.

وزیر اقتصاد اولین ضرورت تحقق این موضوع را افزایش توانمندی‌های علمی و فنی مدیران عنوان کرد و افزود: مدیران استانی وزارت اقتصاد ضمن داشتن دانش، تحلیل و اشراف به موضوعات حوزه وظیفه‌ای این وزارتخانه، باید با عملکرد خود، نشان دهنده رویکرد و چهره اصلی وزارت اقتصاد به عنوان متولی مالیات، گمرک، جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و تامین مالی تولید در استان باشند.

دژپسند ملاک ارزیابی ادارات کل امور اقتصادی و دارایی استان‌ها را میزان کارکرد مدیریت استانی در مورد وظایف و کارکرد‌های اصلی وزارت اقتصاد مانند میزان جذب سرمایه گذاری خارجی، ایجاد پایه‌های جدید مالیاتی منطقه‌ای و شناسایی فرار مالیاتی عنوان کرد.

وی بار دیگر با تاکید بر تجهیز استان‌ها به دانش و فنون جدید گفت: گمرک، مالیات و خزانه داری در استان‌ها باید زمینه را برای رشد و افزایش درآمد و توزیع مناسب آن فراهم کنند.

دژپسند با انتقاد از کسانی که فقط جنبه درآمدی گمرک را به وزارت اقتصاد نسبت می‌دهند، تاکید کرد: گمرک ضمن ایجاد درآمد، دروازه تقویت سرمایه گذاری و تولید است و بنابراین باید کل اقتصاد را به گمرک وابسته دانست.

وی با اشاره به اینکه ۸۵ درصد واردات ما کالا‌های سرمایه‌ای و مواد اولیه تولید است، اظهار داشت: گمرک باید بعنوان ریلی برای افزایش سرمایه گذاری و تولید باشد و اگر در این مسیر به درستی عمل نکند، خودش تبدیل به یکی از موانع جدی سرمایه گذاری خواهد شد.

وزیر اقتصاد با رد سهل گیری و سخت گیری در اخذ مالیات خاطرنشان کرد: سرعت، دقت و سلامت باید در همه بخش‌های وزارت اقتصاد اجرا شود، بگونه‌ای که سرعت به دقت و سلامت آسیب نرساند.

دژپسند با تاکید بر حفظ احترام ارباب رجوع در مراجعه به مجموعه‌های تابعه وزارت اقتصاد گفت: تسهیل کار مردم و سرعت بخشی به رشد اقتصادی با ارتقا بهره وری و زدودن قواعد و ساز و کار‌های مزاحم و همچنین اجرای کامل و دقیق قانون در این مسیر وظیفه ذاتی همه ماست و فلسفه وجودی نهاد دولت چیزی جز این نیست، پس این مهم باید وجهه همت همه ما باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص بازار سرمایه با تاکید بر نقش و جایگاه بورس به عنوان متولی یکی از ارکان نظام مالی کشور گفت: تقویت جایگاه بورس می‌تواند منجر به افزایش چشمگیر کارکرد آن در تامین مالی حوزه تولید شود.

وزیر اقتصاد همچنین با بیان اینکه منظور از سرمایه گذاری، بهبود فضای کسب و کار، تامین مالی و رفع موانع تولید است، تصریح کرد: متولی سرمایه گذاری در استانها، ادارات کل امور اقتصادی و دارایی و مرکز خدمات سرمایه گذاری است و یکی از کارکرد‌ها و ویژگی‌های سرمایه گذاری خارجی، انتقال فناوری و سبک‌های مدیریتی است.

دژپسند الکترونیکی کردن امور در همه حوزه‌ها را به عنوان فراهم سازی زیر ساخت‌های لازم برای هوشمند سازی اقتصاد یک ضرورت اجتناب ناپذیر عنوان کرد و گفت: الکترونیکی شدن فرآیندها، باعث حذف ارتباط رودر رو و مستقیم میان کارکنان سازمان و ارباب رجوع و در نتیجه کاهش فساد و هزینه‌ها و افزایش بهره وری می‌شود.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: باید ضمن تاکید بر استفاده از تمام ظرفیت‌های قانونی وزارت اقتصاد و سازمان‌های زیرمجموعه این وزارتخانه، گزارش عملکرد چهل ساله وزارت اقتصاد بصورت تحلیلی ارائه می شود.

دژپسند در پایان خطاب به مدیران وزارت اقتصاد گفت: باید با همدلی، همکاری و انسجام گروهی به بهبود متغیر‌های کلان اقتصادی، حذف فساد احتمالی و تخصیص بهینه منابع کمک کنیم.

انتهای پیام/

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود