بلاگ

مجله فارس پلاس؛ امین رحیمی: خوب است که گاهی شاهد از غیب می‌رسد و سند و مدرک رو می‌شود برای رد تصورات باطل! اوج گرفتن روند صنعتی شدن ایران در دوره

محمدرضا پهلوی یکی از این اباطیل است که این روزها لقلقه زبان بعضی‌هاست. راه‌اندازی صنایع مونتاژ خودرو نماد این صنعتی شدن تلقی می‌شود که البته نامش رویش است: مونتاژ. حالا بیایید یک محصول دیگر از دوران اوج صنعتی شدن ایران و گشوده شدن دروازه‌های تمدن را به چشم ببینیم و بررسی کنیم.

13970828000950 Test NewPhotoFree

 

این سماور برقی که محصول گروه صنعتی داریوش است اوایل دهه ۵۰ خورشیدی در ایران تولید شده است. در نگاه اول یک سماور معمولی است و جذابیتی ندارد ولی با نگاهی گذرا به دفترچه مشخصات کالا یا همان بروشور محصول نکات جالبی آشکار می‌شود. یادمان نرود ایرانیان تا پیش از تولید این سماور برقی، دهه‌های متمادی در صنعت سماورسازی در جهان نام‌آور بودند و خدا را شکر هنوز هم انواع سماور برقی و گازی و حتی زغالی ایرانی در سراسر دنیا نامدار و در خاورمیانه محصولی کاربردی برای استفاده روزمره مردمان است.

13970828000952 Test NewPhotoFree

 

در بروشور این سماور برقی که با تأسف فراوان به نام شاه پهلوی آغاز سخن کرده است در بخش مشخصات با حقایق ناخوشایندی از صنعت ایران مواجه می‌شویم:

۱-ورق برنجی که سماور با آن ساخته شده آلمانی است.

۲-المنت سماور با همکاری دو کارخانه معظم! آلمانی و سوئدی در ایران ساخته شده است.

۳-ترموستات زیر نظر مهندسان آلمانی تنظیم و تکمیل شده است.

خب ماجرا روشن شد؛ موضوع مونتاژ هم نیست بلکه برای ساده‌ترین و پیش‌پاافتاده‌ترین کارها نیز مهندس خارجی باید بالای سر کارگر و مهندس ایرانی می‌ایستاد و نظارت می‌کرد. آن‌هم برای ساخت قطعاتی ابتدایی و ساده نظیر المنت و ترموستات. این‌طور نیست که ساخت این قطعات الان ساده به نظر برسد بلکه اهل‌فن می‌دانند که همان موقع هم ساده بود. هر دو این قطعات ابتدایی قدمتی به‌اندازه اکتشاف کاربردهای الکتریسیته دارند و طی قرن ۱۹ میلادی نیز در دنیا شناخته‌شده و پرمصرف بودند. این قطعات با چندتکه سیم و فلز در خانه قابل ساخت هستند و ساخت آن‌ها را دانش آموزان در کتاب‌های علوم مدارس نیز می‌آموزند. بسیار شگفت‌انگیز است که در دهه  ۵۰ شمسی یعنی دوران توسعه شتابنده رایانه‌ها و فنّاوری‌های دیجیتال در دنیا و در عصر تسخیر فضا، ساخت چنین قطعاتی زیر نظر مهندسان خارجی صورت گرفته و درباره آن باافتخار اطلاع‌رسانی نیز شده است. همین موضوع به‌خوبی روحیه حاکم بر صنعتگران ایرانی و میزان خودباوری و استقلال صنعت کشور در دوره پهلوی را نشان می‌دهد.

 

انتهای پیام/

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود