بلاگ

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا اخیرا طرح موسوم به «منطقه حائل» را در شمال سوریه مطرح کرد که ترکیه نیز موافقت خود را با آن

اعلام کرد.

«آلدار خلیل» مسئول روابط خارجی گروه موسوم به «جنبش جامعه دموکراتیک» کُرد تأکید کرد، مناطق امن که در شمال سوریه درباره آن سخن گفته می‌شود، مربوط به تحولاتی است که منطقه به خود دیده است و «ما باید در ابتدا بدانیم که چه کسی [مایه] تهدید است و چه کسی دیگر را حمایت خواهد کرد».

خلیل در گفت‌وگو با خبرگزاری «هاوار» گفت که «اگر منطقه امن برای حفظ امنیت شمال سوریه و حمایت از این منطقه در برابر تهدیدهای ترکیه باشد.. می‌توان گفت که سیاست درستی در قبال شمال سوریه است، ولی اگر مسئله بر عکس باشد، بحث متفاوت می‌شود».

وی در ادامه گفت: «اظهارات حکومت ترکیه مبنی بر اینکه ناظر مناطق امن شمال سوریه خواهد بود، بدین معناست که آن (مناطق امن) برای امنیت شمال سوریه نیست، بلکه منطقه‌ای علیه کسانی است که حامی مناطق شمال سوریه بوده‌اند».

این مسئول کُرد با تأکید بر اینکه «اگر این منطقه تحت نظارت ترکیه باشد، نگرانیهای زیادی وجود دارد»، تصریح کرد که «[رجب طیب] اردوغان [رئیس جمهور ترکیه] سراسر شمال سوریه را به اشغال تهدید کرده است».

وی با اشاره به تلاش کُردها برای «ایجاد یک نظام دموکراتیک» خاطر نشان کرد که آنان «به هیچ وجه به تجزیه خاک سوریه یا یافتن راهکاری خارج از سوریه فکر نکرده‌اند».

خلیل با بیان اینکه کُردها بارها تلاش کرده‌اند که بحران سوریه از طریق گفت‌وگوی سوری-سوری حل شود، وضعیت منطقه و شمال شرق سوریه را خطرناک توصیف کرد و گفت: «اگر طرفهای سوری بتوانند به راه حلی دست پیدا کنند، حکومت ترکیه و طرفهای دیگر بهانه‌ای برای مداخله در امور سوریه نخواهند داشت».

وی با اشاره به اینکه باید با جدیت در برابر تهدیدهای ترکیه ایستاد، تصریح کرد که این مسئله مذاکره بین کُردها و دولت سوریه را تسهیل می‌کند و ملت سوریه نیز می‌تواند به راه حلی برای بحران دست یابد.

این مسئول کُرد با تأکید بر اینکه ترکیه قصد دارد از طریق ایجاد منطقه امن، طرح موسوم به «منشور ملی» خود را اجرا کند، اظهار داشت که آنکارا بدین ترتیب در تلاش است از حلب به موصل و کرکوک برسد و این مناطق را بخشی از خاک خود می‌داند.

خلیل با بیان اینکه «ترکیه ادلب و عفرین را اشغال کرد و اکنون قصد دارد منبج و شمال سوریه را اشغال کند تا آن را از خاک سوریه جدا کند و بدین ترتیب سوریه را تجزیه کند»، در پایان تصریح کرد: «از آمریکا خواستیم درباره مناطق امن توضیح بدهد. آمریکا گفت که فعلا این منطقه تحت نظارت ترکیه خواهد بود، ولی [ما] این مسئله را نمی‌پذیریم. ممکن است ما منطقه امن تحت نظارت سازمان ملل و ائتلاف بین‌المللی را بپذیریم. ترکیه تهدیدی برای منطقه است و نمی‌تواند ناظر منطقه امن باشد».

انتهای پیام/

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود