بلاگ

9277660 186

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از صدا و سیما، میر علی اشرف پوری حسینی تصریح کرد: اجباری برای این که مالکان باشگاه استقلال و پرسپولیس

باید هوادار یا پیشکسوت باشگاه باشند، وجود ندارد و این موضوع مخالف این گفته نیست که اگر کسی باشگاه را خرید، الزاما باید هوادار و پیشکسوت نباشد و چنین چیزی را کسی تا به حال ادعا نکرده است.

وی افزود: همه برنامه ریزی دولت و وزارت ورزش و سازمان خصوصی سازی این است که تا پایان امسال مزایده استقلال و پرسپولیس برگزار شود.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: اگر نمایندگان مجلس نظرشان این است که واگذاری این دو باشگاه در سال ۹۷ انجام نشود و در سال ۹۸ با روشی باشد که آن‌ها می‌گویند، این کار نیاز به بررسی بیشتری خواهد داشت.

وی در خصوص واگذاری سرخابی‌ها از طریق فرابورس گفت: ورود این دو باشگاه به فرابورس شرایطی دارد که بر این اساس تا زمانی که سرخابی‌ها در اختیار دولت هستند، این شرایط را ندارد، ضمن این که برای کشف قیمت، استقلال و پرسپولیس باید وارد بورس شوند که این موضوع یک تناقض آشکار بوده و این موضع اصلا نشدنی است.

پوری حسینی با اشاره به این که با این فرض که نمایندگان مجلس به این موضوع دقت نکرده اند و منظورشان این بوده که استقلال و پرسپولیس باید در بورس عرضه شود، افزود: واگذاری ۵۱ درصد سهام هر یک از این باشگاه‌ها به صورت بلوکی و واگذاری بقیه سهام آن‌ها به صورت خرد، باز هم باید در بورس انجام شود و باید این باشگاه‌ها نماد فعالی در بورس داشته باشند، که این موضوع هم نشان می دهد واگذاری این دو باشگاه در فرابورس شدنی نیست.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: در هر حال مصوبه مجلس در خصوص واگذاری استقلال و پرسپولیس نیاز به بحث و بررسی زیادی دارد؛ زیرا ما تجربه ناموفقی از سال ۹۴ داریم که در آن زمان سازمان خصوصی سازی به تکلیف هیات واگذاری در مزایده اول و دوم سرخابی‌ها اعلام کرد که هر کس در مزایده اول و دوم موفق به خرید ۱۰۰ درصد باشگاه استقلال و پرسپولیس شود موظف است که ۲۰ درصد را به هواداران واگذار کند.

وی افزود: با وجود این جالب است که در دو مزایده‌ای که برگزار شد هیچ کس مراجعه نکرد و حتی یک پیشنهاد هم برای استقلال و پرسپولیس دریافت نکردیم و وقتی این شرط را برداشتیم و این اجبار را از خریدار حذف کردیم، در نوبت سوم و چهارم سرخابی‌ها خریدار پیدا کردند.

پوری حسینی گفت: اگر نمایندگان مجلس به این نکات توجه دارند، در خصوص این تکلیف که باید بخشی از سهام سرخابی‌ها به عموم واگذار شود باید دقت بیشتری داشته باشند.

وی افزود: ما مجری قانون هستیم و هر دستوری بدهند همان را اجرا می‌کنیم، اما به عنوان مشاور نمایندگان مجلس و کسی که تجربه این کار را دارد، به نمایندگان مجلس عرضه می‌کنم که‌ای کاش این قفل و بند‌ها را در لابه لای سطوح قانون ننویسند؛ چرا که اگر استقلال و پرسپولیس وارد فرابورس نشوند و احتمال کشف قیمت این دو باشگاه به شکلی که می‌گویند نباشد و اگر برای خرید ۵۱ درصد سهام پرسپولیس و استقلال هم کسی نیاید و خریداران مایل به خرید بالای ۶۷ درصد و یا ۱۰۰ درصد سهام این باشگاه‌ها باشند، اگر بخش خصوصی از واگذاری استقلال و پرسپولیس استقبال نکرد، مسئولیت این موضوع بر عهده سازمان خصوصی سازی نوشته نشود.

پوری حسینی گفت: پیشنهاد نمایندگان مجلس در خصوص واگذاری سرخابی‌ها در فرابورس و همچنین واگذاری بلوک ۵۱ درصدی سهام، نیاز به بررسی دقیق تری دارد و‌ ای کاش این نوع نوشته‌ها در قانون مجلس نیاید؛ چرا که نحوه واگذاری سرخابی‌ها را هیئت واگذاری بررسی می‌کند و هفته‌ها است که از جانب سازمان خصوصی سازی از صاحب نظران در این زمینه نظر خواهی می‌کنیم و اگر چنین عبارتی در قانون بیاید، احتمال دارد با استقبال بخش خصوصی روبرو نشود و بر این اساس شاید مسئولیت شکست در واگذاری استقلال و پرسپولیس را نباید بر عهده مسئول اجرایی دانست.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی همچنین در خصوص حضور پیشکسوتان در واگذاری این دو باشگاه افزود: در این زمینه باید دو بحث را از یکدیگر جدا کنیم، یکی بحث مالکیت سهام باشگاه و دیگری مدیریت باشگاه است.

وی گفت: در دنیا این طور نیست که مالکان باشگاه‌ها الزاما خود ورزشکار، پیشکسوت، مربی و یا سرمربی باشند و الزامی در این زمینه وجود ندارد.

پوری حسینی افزود: البته متداول این است که مالکین باشگاه، خود تشویق می‌کنند که هواداران بخشی از سهام باشگاه‌ها را داشته باشند و از این کار استقبال می‌کنند، بر این اساس این که قفل بزنیم و بگوییم که هر کسی بیاید مالک باشگاه بشود، باید الزاما هوادار باشد یا بازیکن سابق این دو باشگاه و یا پیشکسوت، یقیقا چنین مزایده‌ای از الان محکوم به شکست است، ضمن این که هیچ متری برای هوادار بود یا نبودن کسی نداریم که سهام استقلال و پرسپولیس را به آن‌ها واگذار کنیم. مثلا اگر کسی بگوید هوادار استقلال یا پرسپولیس است، نمی‌توانی به این موضوع استناد کنیم و شناسنامه‌ای برای این کار تولید نشده است.

وی گفت: نکته دوم این که مگر سازمان خصوصی سازی و مجریان امر و اعضای هیئت واگذاری اظهاری کرده اند که قرار است سهام این دو باشگاه به پیشکسوتان واگذار نشود که آن‌ها موضع می‌گیرند و می‌گویند این چه خصوصی سازی است؟ همچنین الزام و اجباری برای این که مالکین باشگاه باید هوادار یا پیشکسوت باشگاه باشند، وجود ندارد و این موضوع مخالف این گفته نیست که اگر کسی باشگاه را خرید، الزاما باید هوادار و پیشکستون نباشد و چنین چیزی را کسی تا به حال ادعا نکرده است.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: به شدت از مدیران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، اتاق تعاون و اتاق بازرگانی خواهش کردیم در فرصت پیش رو، هواردان را تشویق کنند تا متمرکز شوند، زیرا هواداران گروه گروه هستند و مهم این است که اگر قصد شرکت در مزایده این دو باشگاه را دارند، الفبای آن رقابت است و شرکت برای عموم آزاد است؛ بنابراین اگر هواداران می‌خواهند در مزایده استقلال و پرسپولیس شرکت کنند، از الان به فکر ایجاد تشکل باشند و روز مزایده نگویند که فرصت نکردیم این کار را انجام دهیم.

انتهای پیام/

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود