بلاگ

چالش‌های بازگشت ارز حاصل از صادراتبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بهرام شکوری عضو اتاق بازرگانی ایران در برنامه تیتر امشب شبکه خبر اظهار کرد: اینکه

ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور برنگردد جای سوال دارد. در گذشته که دولت کنترلی بر بازگشت ارز نداشت، ارز حاصل از صادرات بر می‌گشت. توسعه و اشتغال در کشور و افزایش آمار‌های تولید، حاصل برگشت ارز حاصل از صادرات است.

وی افزود: ما ۳۳ میلیارد دلار صادرات نفتی در ۹ ماه اول امسال داشته ایم که از این مقدار نزدیک ۹ میلیارد دلار به سامانه نیما برگشته است. صادرکنندگان علاقمند به برگشت ارز هستند، اما افزایش قیمت ارز موجب شده مشکلاتی برای فعالان اقتصادی ایجاد شود که اگر موانع را برداریم ارز راحت‌تر به کشور بازخواهد گشت.

شکوری در ادامه گفت: فعالان اقتصادی معتقدند پیمان سپاری بر اساس نرخ پایه صادراتی گمرک تعیین می‌شود درحالیکه فعالان در شرایط تحریم که امکان ارتباط بانکی ندارند، کمتر از رقم اعلام شده فروش دارند همچنین نرخ پایه صادراتی و مهلت ۳ ماهه فعالان اقتصادی را با مشکل مواجه کرده است بنابراین تعامل بین دولت و بخش خصوصی، برگشت ارز حاصل از صادرات را راحت‌تر خواهد کرد.

بر اساس این گزارش فرید موسوی نماینده مجلس در ادامه تصریح کرد: کوتاهی‌ در کنترل بازار ارز از سوی بانک مرکزی نابسامانی‌ها و التهاب در جامعه ایجاد کرد.

وی افزود: بانک مرکزی دیر هنگام ورود کرد، اما ورود خوبی داشت که به صورت نسبی تقاضا و عرضه را مدیریت کرد.

این نماینده مجلس بیان کرد: محدودیت‌ها تاثیر زیادی بر بازار داشت و ورود دستور العمل‌های ابلاغی بانک مرکزی هم چالش‌هایی برای صادرکنندگان به وجود آورد.

موسوی گفت: در شرایط جنگ اقتصادی عرضه و تقاضا باید به درستی مدیریت شود. دولت و بخش خصوصی اذعان دارند که ارز حاصل از صادرات باید به کشور بازگردد، اما باید در این زمینه درک درست و واقع بینانه‌ای از شرایط موجود داشته باشیم.

وی ادامه داد: دولت باید آرامش روانی را در جامعه ایجاد کند و برای رفع این دغدغه‌ها نمی‌توانیم بر اساس رویه‌های گذشته عمل کنیم. دولت نمی‌تواند هر روز با ابلاغ دستورالعمل و بخشنامه‌های جدید سردرگمی در جامعه و بازار ایجاد کند.

نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت و بخش خصوصی باید در این زمینه واقعیت‌ها را مد نظر قرار دهند و هم افزایی بین بخش خصوصی و دولت در این شرایط لازم است تا مدیریت خوبی بر بازار صورت گیرد.

بر اساس این گزارش مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت در این خصوص گفت: بانک مرکزی باید نیاز کشور به مواد اولیه را از محل ارز حاصل از صادرات تامین کند.

وی تاکید کرد: در شرایط فعلی کشور نیاز است که ارز حاصل از صادرات به چرخه تولید برگردد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: صادرکنندگان در چرخه برگشت ارز به دلیل شرایط تحریم مشکل دارند بنابراین نیاز است بخش خصوصی به دولت و بانک‌ها نزدیکتر شود و در جهت رفع دغدغه دولت کمک کند.

وی ادامه داد: اگر ارز حاصل از صادرات بر نمی‌گردد می‌توانند در تامین مواد اولیه در بخش تولید کمک کنند.

موسوی با بیان اینکه بانک مرکزی نیاز به شفافیت دارد و باید مطمئن شود که ارز حاصل از صادرات به کشور بر می گردد گفت: فعالان اقتصادی می‌توانند برای اطمینان دادن به بانک مرکزی در تهیه مواد اولیه همکاری کنند.

وی افزود: در شرایط تحریم و تنش ارزی ایجاد شده در کشور مشکلاتی به وجود آمده که برگرداندن ارز به موقع به چرخه صادرات کمک خواهد کرد.

انتهای پیام/

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود