بلاگ

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،بانک مسکن در واکنش به انتشار خبری با موضوع "مرگ تدریجی صندوق مسکن یکم" اعلام کرد:صندوق پس‌انداز مسکن یکم از هجدهم خردادماه سال ۱۳۹۴ براساس مدل

خودکفایی و رعایت شرط تعادل منابع و مصارف حساب و تأمین کسری منابع صندوق از طریق استمهال ۷ ساله خطوط اعتباری مسکن مهر راه‌اندازی شده و طبق مصوبه مورخ ۹۴.۲.۲۹ شورای پول و اعتبار اجازه فعالیت ۵ ساله صندوق پس‌انداز مسکن یکم با تعیین ظرفیت افتتاح حداکثر ۱۲۰.۰۰۰ فقره حساب برای هر سال فعالیت صندوق (افتتاح ۶۰۰.۰۰۰ فقره حساب برای فعالیت ۵ ساله صندوق) صادر شد تا متقاضیان خانه اولی پس از افتتاح حساب و سپرده گذاری ۱۲ ماهه در بانک بتوانند از سقف تسهیلات با سپرده طرح برخوردار شوند.

افتتاح حساب در این صندوق پس از تک رقمی شدن نرخ سود تسهیلات صندوق در شهریورماه سال ۱۳۹۵، با سرعت قابل قبولی افزایش یافت به نحوی که تا پایان آذرماه سال جاری و گذشت ۴۲ ماه از زمان آغاز طرح، بالغ بر ۵۴۵.۰۰۰ فقره حساب صندوق افتتاح شده است. این موضوع حاکی از آن است که استقبال خوبی از صندوق به عمل آمده است و تعداد متقاضیان صندوق حتی به بیش از اهداف پیش‌بینی شده افزایش یافته است.

از طرفی تا آذرماه سال جاری، تعداد ۱۰۹.۰۰۰ فقره حساب صندوق پس انداز مسکن یکم، منجر به پرداخت تسهیلات شده و سهم قابل توجهی از مشمولین، صاحب خانه گردیده‌اند. در حال حاضر بیش از ۳۶۹.۰۰۰ فقره حساب زنده وجود داشته که مستعد دریافت تسهیلات می‌باشند و این آمار همچنان در حال افزایش است.

در خصوص تعداد حساب‌های افتتاحی نیز، در طی سال ۱۳۹۶، به طور متوسط تعداد ۱۸.۱۰۰ فقره حساب در هر ماه افتتاح می‌شد. لیکن با توجه به نوسانات قیمتی و تورم حادثه شده در قیمت مسکن از یک طرف و تغییر در برخی ضوابط از جمله لزوم خانه اولی بودن همسر متقاضی صندوق یکم به عنوان پیش شرط اعطای تسهیلات از دیگر سوء این میانگین تا حدودی کاهش یافته و میانگین حساب‌های افتتاحی به ۱۶.۸۰۰ فقره حساب در هر ماه رسیده است که با توجه به ظرفیت اولیه افتتاح ۱۰.۰۰۰ فقره حساب در هر ماه، کماکان صندوق پس‌انداز مسکن یکم با بیش از ظرفیت پیش‌بینی شده اولیه در حال سپرده پذیری بوده و اطلاق مرگ تدریجی صندوق یکم یا هر تعبیر مشابه به آن برخلاف واقعیات موجود است. 

اعتقاد بر این است که با افزایش قابل توجه قیمت مسکن، صندوق پس انداز مسکن یکم همچنان کاراترین ابزار موجود برای کمک به خانه دار شدن افراد بوده و کمک شایانی به ارتقای قدرت خرید خانوارها در این زمینه می‌نماید.

انتهای پیام/

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود