بلاگ

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «حمیدرضا دهقانی‌ پوده»، مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه امروز (شنبه) در همایش تخصصی چشم‌انداز تحولات سوریه و نظم منطقه‌ای غرب

آسیا در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی طی سخنانی درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و تصمیم ترامپ در این زمینه عنوان کرد: شخص ترامپ در تصمیم گیریها نهادهای داخلی را شریک نمی داند چه برسد به کشورهای هم پیمان.
وی افزود: این تصمیم مثل سایر تصمیمات ترامپ بیشتر جنبه شخصی داشته است بدون اینکه نهادهای داخلی آمریکا در این زمینه تاثیرگذار بوده باشند.
مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه درباره اینکه ترامپ چرا تصمیم را اتخاذ کرد به نظر می رسد هر تصمیم ترامپ یک تصمیمی است که بخشی از آن برمیگردد به چشمداشت و رایی که از انتخاب کننده آمریکایی انتظار دارد و همواره دنبال این است تعداد رای خود را افزایش دهد و به تعهدات انتخاباتی خود عمل کند.
دهقانی پوده بیان کرد: ترامپ سعی کرده تعهداتش را عملی کند و در بعد خارجی بخشی از تصمیم ترامپ این بود که وضعیت آمریکا در شمال شرق سوریه وضعیت سختی بود. آنها همچنین گزینه کُردی را به جای ترکی انتخاب کرده بودند.
وی بیان کرد: استمرار این وضعیت می توانست در آینده برای آمریکا هزینه های استراتژیکی داشته باشد.
این دیپلمات ارشد عنوان کرد: نگرانی از اینکه ترکیه به سمت شرق برود باعث شد آمریکا این تصمیم را بگیرد.
وی به روند آستانه اشاره و بیان کرد: بعد از مذاکرات آستانه همه شاهد بودند این روند استمرار یافته است و ممکن است به موضوعات دیگر منطقه ای سرایت کند، این برای آمریکایی ها قابل تحمل نیست.
دهقانی پوده اضافه کرد: طرح های زیادی انجام شد که روند آستانه فرو بپاشد. ترامپ حرفی را زده که در آمریکا قابل فروش بوده است. این کار خیلی مهم بود دو هزار سرباز آمریکایی اهمیت زیادی ندارد ولی وسعت سرزمین و سیاست پشت تخلیه خیلی مهم است و پایگاه های هوایی که آنجاست و اگر عقب نشینی از پایگاه تا باشد می تواند مهم تلقی شود.
وی گفت: اسراییلی ها و کشورهای عرب طرفدار آمریکا و کردهای سوریه از این خروج ناراحت شدند و احساس کردند حامی آنها این سنگر را خالی کرده و از آن طرف، ترکیه، ایران و روسیه خوشحال شدند. ما می گفتیم که این اشغال باید پایان یابد و معتقدیم این کار در جهت کاهش بحران است و اگر درست عمل کنیم صد در صد پیروزی از آن مردم سوریه است.
دهقانی پوده اضافه کرد: هنوز درباره کیفیت و چگونگی این کار با تردیدها و سوالات زیادی روبرو هستیم.
مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه ادامه داد: یکی از اهداف سفر پامپئو و بولتون به منطقه برای پوشش دادن نگرانیهای کسانی بودند که از این خروج دچار نگرانی شده بودند.
وی گفت: اگر آمریکایی ها عقب نشینی هم نکنند ولی این عقب نشینی درصد بالایی از کارکرد خود را داشته و ناامیدی را ایجاد کرده است.
این دیپلمات ارشد بیان کرد: شاید برخی از خارجی ها خیلی دلشان راضی نباشد مردم سوریه آن پیروزی شیرین را درک کنند.
وی درباره اینکه ترکیه چه خواهد کرد؟ اظهار داشت: شاید این باعث شود که ترکیه به سمت شرق نرود و تامل کنند.
وی درباره بازگشایی سفارتخانه های عربی و بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گفت: نه عربها از خروج آمریکا از سوریه مطلع بودند و خوشحال شدند و نه آمریکا از تصمیم عربها برای بازگشایی سفارتخانه ها و بازگشت سوریه به اتحادیه عرب خوشحال شد. آن چیزی عربها انجام دادند مقدار زیادی به این برمی گردد که از نقش آینده ترکیه در منطقه نگران هستند.
دهقانی پوده افزود: این کشورها (عربها) دو همسایه غیر عرب (ترکیه و ایران) دارند که نسبت به این دو همسایه سوظن دارند و به همین خاطر از همراهی و همکاری آنها استفاده نمی کنند.
وی گفت: ترکیه سعی خواهد کرد منطقه حائلی را در طول مرز سوریه در نظر بگیرد.
این دیپلمات ارشد خاطرنشان کرد: از نظر ما یک امر طبیعی است که دولت سوریه حاکمیتش را بر همه جای سوریه حاکم کند.
وی گفت: تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه با فشار غرب و آمریکا به شکست انجامید و ایران بیشتر از هر بازیگر دیگری در این زمینه تلاش کرد.
مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه اضافه کرد: سه کشور ضامن روند آستانه به تلاشها برای حل بحران سوریه ادامه می دهند.
وی گفت: در ۲۰۱۹ می توانیم امیدوار باشیم بحران سوریه رو به انتها است، این به معنای پایان بحران نیست و انشالله تا پایان سال ۲۰۱۹ دیگر بحرانی بعنوان سوریه نخواهیم داشت.

دهقانی پوده همچنین گفت: روند آستانه بر مبانی معقول و نیاز سه کشور تاسیس شده و به شدت دستخوش فروپاشی قرار نخواهد گرفت و شاید در آینده به موضوعات دیگر تسری یابد و ایران به دنبال حفظ این روند است.

انتهای پیام/

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود