بلاگ

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سایمون تیسدال» تحلیلگر روزنامه «گاردین»  روز یکشنبه نوشت کفه ترازوی قدرت در اروپا درحال سنگین شدن به نفع افراط‌گرایان است. در آستانه انتخابات پارلمان اروپا

دو جبهه اصلی یکی با محوریت فرانسه و آلمان و دیگری با محوریت افراط‌گرایان اروپایی نظیر مجارستان و ایتالیا و لهستان در حال شکل‌گیری است.

تیسدال در نوشته خود با ذکر مثالی شرایط امروز بریتانیا را ترسیم می‌کند. او می‌گوید همزمان شدن به نمایش گذاشته شدن تابلوی «جیغ»، معروف‌ترین اثر هنری «ادوارد مونش» در موزه «بریتیش میوزیوم» شهر «لندن» و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، می‌تواند اتفاقی باشد. اما از نگاهی دیگر، ادوارد مونش نقاش نروژی، در این اثر درد شدید همراه با اضطراب بالا، بی‌ثباتی روانی، اندوه، تنهایی و جدا افتادگی را به تصویر کشیده است که از نظر تیسدال حال این روزهای بریتانیا را نشان می‌دهد.

از دید این تحلیل‌گر، در همین حین وضعیت پریشان اروپا نیز شکل و شمایل بهتری ندارد. دورنما و انسجام اتحادیه اروپا با تمرکز بر انتخابات پارلمان اروپا در ۲۳ تا ۲۶ ماه می با تنش بالایی همراه است. این انتخابات می‌تواند جدال‌های مهمی در خصوص جهت‌گیری اتحادیه اروپا ایجاد کند. دو پایگاه رقیب برای این انتخابات در حال شکل‌گیری هستند. در یک سو آلمان و فرانسه ایستاده‌اند که موتور محرک اتحادیه اروپا از زمان تشکیل آن هستند. «امانوئل ماکرون» رئیس‌حمهور فرانسه به‌ دنبال اروپایی متحدتر است. «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان از دیدگاه کلی ماکرون حمایت می‌کند اما در خصوص مواردی خاص محتاط است. هر دو کشور خواهان این هستند که اتحادیه اروپا بر سر منافع و ارزش‌هایش بماند. همچنین به‌ دنبال تسریع همکاری در بخش دفاعی، امنیتی و دیپلماسی و مقابله با ساختارشکنی‌های ترامپ هستند.

تیسدال نوشته است «با قرار گرفتن بریتانیا در خارج از ترکیب، "پاریس" و "برلین" در حال پایه‌گذاری مجدد هژمونی اروپایی تقریبا نادیده‌گرفته‌شده هستند». اما به عقیده وی بازگشت محور غالب فرانسه-آلمان می‌تواند خبر بدی برای متحدان بریتانیا در اروپای مرکزی و شرقی باشد.

به نوشته او، از سوی دیگر هفته‌ گذشته احزاب دست‌راستی‌ عوام‌گرا،ملی‌گرا، ضدمهاجرت و بیگانه‌ستیز، برای شکستن سلطه همه‌جانبه و در جهت منافع بروکسل، به‌هم پیوستند. «متیو سالوینی» معاون نخست وزیر ایتالیا و رهبر اتحاد راست افراطی در «ورشو»، پس از دیدار با سران دولت محافظه‌کار لهستان، به‌ طور سربسته‌ای خواهان اتحاد قاره‌ای برای «نوزایی ارزش‌های اروپایی» ضدمهاجرتی و پایان‌ دادن به «اداره شدن اروپا توسط بوروکرات‌ها» یعنی کمیسیون اروپا، فرانسه، آلمان، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ شد. «ویکتور اوربان» نخست وزیر مجارستان که ضدمهاجرت‌ترین و ضدمسلمان‌ترین مخالف اتحادیه اروپا است سریعا از سخنان سالوینی استقبال کرد.

از دید این تحلیل‌گر «مرزهای نبرد در حال گسترش و علم‌ها در حال افراشته‌شدن هستند. غنیمت آن کل اروپا است». سالوینی قاطعانه «بهار اروپایی» را پیش‌بینی کرده است که در نگاه اول شیطانی به نظر می‌رسد.

تیسدال نوشته است: «برای پیشروها و لیبرال‌ها به دلایل مشخصی فرضیه‌ای جذاب وجود دارد، این‌که عوام‌گرایی اروپا-امریکا به اوج رسیده است، این‌که ترامپ دست‌هایش را بر دیوار با مکزیک فشرده است، بحران پناهندگان سوری رو به انفجار است، این‌که خشم و بیگانه‌پنداری که برگزیت را جرقه زد و اخیرا راست افراطی سوئد، ایتالیا و اسپانیا را بالا کشیده است، در حال ناپدید شدن است».

جمع‌بندی وی در خصوص تغییرات سیاسی اخیر اروپا حاکی از این است که «تعادل قدرت سیاسی در اروپا شاید به‌ نحوی ماندگار از مرکز به حواشی افراطی و اصولا به نفع راست افراطی کشیده شده است. اکنون یک ششم رای‌دهندگان غرب اروپا، به‌طور منظم از احزاب عوام‌گرا حمایت می‌کنند».

همچنین روزنامه گاردین روز جمعه نوشت در آلمان نیز حزب راست افراطی جدیدی به نام حزب بیداری میهن‌پرستان آلمان شکل گرفته است که نماد آن، مشابه نماد مخفی حزب نازی اتریش در سال ۱۹۳۰ است. یکی از رهبران محلی این حزب، سال گذشته ترک‌ها را «شترسوار» و مهاجران دو ملیتی را «الوات بی خانمانی که دیگر نمی‌خواهیم» خوانده بود.

انتهای پیام/ق

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود