بلاگ

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، نخستین نشست «آسیای مرکزی و هند» با حضور افغانستان در سطح وزرای امور خارجه در شهر «سمرقند» برگزار و با صدور بیانیه مشترک به کار

خود پایان داد.

در این نشست وزرای امور خارجه افغانستان، هند، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان شرکت کردند.

در این نشست بر وجود روابط فرهنگی، بازرگانی و انسانی بین هند و آسیای مرکزی و همچنین بر پایبندی توسعه بیش از پیش روابط دوستانه و همکاری‌های متقابلا سودمند در قالب دوجانبه و چند جانبه تاکید شد.

طرفها همچنین بر تلاش برای همکاری‌ها، حمایت متقابل، حل و فصل مشترک مسائل روز با هدف امنیت، ثبات و توسعه پایدار تاکید کردند.

وزرای امور خارجه، تروریسم را در تمام اشکال آن محکوم و در مورد گسترش بیش از پیش همکاری‌های متقابل در مبارزه با تروریسم که به مردم و اقتصاد در تمام جهان خطر جدی دارد، به توافق رسیدند.  

آنها بر اهمیت تنظیم و اجرای طرح‌های مربوط به حل و فصل مشترک مسائل و رشد اقتصادی کشورهای آسیای مرکزی بر اساس حقوق برابر، سود مشترک و احترام تاکید کردند.

وزرای امور خارجه همچنین امکانات و ابعاد اولویت دار همکاری‌ها برای توسعه تجارت، جذب سرمایه گذاری‌ها، نوآوری‌ها و فن آوری‌ها در زمینه‌های کلیدی صنعت، انرژی، فن آوری‌ اطلاع رسانی، داروسازی، کشاورزی و آموزشی را بررسی کردند.

همچنین بر اهمیت برگزاری نشست‌های بازرگانی رشته‌ای و دیگر مراسم‌های بازرگانی تاکید شد.

وزرای امور خارجه بر اهمیت تلاش‌های هماهنگ برای بهبود محیط سرمایه گذاری و محبوبیت اقتصادهای منطقه و فرصت‌های بازرگانی کشورهای آسیای مرکزی در عرصه جهانی تاکید کردند.

وزرای امور خارجه به لزوم توسعه بیش از پیش روابط مستقیم متقابلا سودمند اقتصادی و فرهنگی بین مناطق و شهرهای هند و کشورهای آسیای مرکزی توجه خاص دادند و آمادگی خود را برای کمک به این حوزه‌ها اعلام کردند.

وزرای امور خارجه بر علاقمندی خود به تعمیق بیش از پیش همکاری‌های متقابل در توسعه پتانسیل ترانزیتی و مخابراتی کشورهای آسیای مرکزی، تکامل سیستم حمل و نقلی و نظامی منطقه، پیشبرد ابتکارات مشترک برای ایجاد کریدورهای بین المللی حمل و نقلی تاکید کردند.

از جمله شرکت کنندگان از پیوستن هند به قرارداد «عشق آباد» مبنی بر ایجاد کریدورهای بین المللی حمل و نقلی استقبال کردند.

وزرای امور خارجه بر پایبندی کشورهای آسیای مرکزی و هند برای شکل‌گیری شرایط مناسب جهت افزایش سیرهای گردشگری متقابل و توسعه زیربنایی گردشگری تاکید کردند.

طرف‌ها از ایجاد مسیرهای منطقه‌ای گردشگری و تورهای ترکیبی در کشورهای آسیای مرکزی حمایت کردند.

وزرای امور خارجه از حضور افغانستان در نخستین نشست «آسیای مرکزی و هند» به عنوان یک حلقه مهم همکاری‌های منطقه‌ای، ترانزیت کالاها و منابع انرژی استقبال و بر پایبندی کشورهای آسیای مرکزی و هند برای صلح، امنیت و ثبات در افغانستان، مساعدت برای برقراری صلح و همچنین کمک برای بازسازی اقتصادی افغانستان از طریق اجرایی طرح‌های زیربنایی، ترانزیتی و انرژی تاکید کردند.

وزرای امور خارجه همچنین بر نتایج هفتمین نشست همکاری ‌های اقتصادی منطقه‌ای در افغانستان در ماه نوامبر سال 2017 میلادی در شهر عشق آباد تاکید و آمادگی خود را برای همکاری‌های متقابل در چارچوب تمهیدات برای برگزاری هشتمین نشست همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای در افغانستان در شهر «تاشکند» در نیمه دوم سال 2019 میلادی اعلام کردند.

شرکت کنندگان برای پتانسیل برگزاری مراسم‌های فرهنگی، طرح‌های آموزشی،علمی و پژوهشی با افغانستان توجه خاصی مبذول و عزم خود را برای کمک به حضور طرف افغان در نشست‌های بین المللی جوانان، جشنواره‌ها، نشست‌های علمی، نمایشگاه‌ها و دیگر مراسم‌ مشترک اعلام نمودند.

وزرای امور خارجه بر برگزاری موفقیت آمیز نشست سمرقند تاکید و قدردانی خود را از ازبکستان برای سازماندهی آن ابراز نمودند.

شرکت کنندگان مقرر کردند نشست هند و آسیای مرکزی با حضور افغانستان در سطح وزرای امور خارجه را به طور منظم برگزار کنند و همچنین به توافق رسیدند که در این قالب در سال 2020 میلادی در شهر «دهلی نو» دیدار نمایند.

انتهای پیام/ح

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود