بلاگ

سردار ابراهیم کریمی جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس درخصوص آخرین وضعیت اجرای طرح جریمه مشمولان غایب با توجه به حذف این طرح در لایحه

بودجه 98 و اظهار نظر یکی از نمایندگان مجلس در خصوص الصاق این طرح به لایحه بودجه سال آتی، اظهار داشت: جریمه مشمولان غایب برای اولین‌بار در سال 94 اجرا شد. 

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا، تصریح کرد: در آن زمان حدود 2 تا 2.5 میلیون نفر مشمول غایب داشتیم و احساس کردیم که باید وضعیت این افراد تعیین تکلیف شود؛ بر این اساس طرح جریمه مشمولان غایب اجرا شد تا این افراد بتوانند به واسطه این طرح محدودیت و محرومیت‌هایی را که قانون برایشان مشخص کرده، برطرف کنند.

وی گفت: همه آن کسانی که در آن سالها مشمول غایب بودند دارای هشت سال غیبت سربازی نبودند اما ما براساس مقرراتی برای طرح جریمه غیبت سربازی، هشت سال غیبت را وضع کردیم تا اکثر افراد بتوانند از این طرح استفاده کنند. 

این مقام ارشد سازمان وظیفه عمومی به استقبال خوب مشمولان غایب در سال اول اجرای این طرح پرداخت و گفت: مشمولان غایب در همان سال اول ثبت‌نام کرده و وضعیت خود را تعیین تکلیف کردند و این روند تاکنون که چهار سال از آن می‌گذرد به خوبی اجرا شده است. 

سردارکریمی با تاکید بر این مطلب که مشمولان غایب برای تعیین تکلیف وضعیت سربازی خود در این چهار سال فرصت کافی داشته‌اند، اعلام کرد: ما در نیروهای مسلح این احساس را داریم که فرصت کافی برای تعیین تکلیف سربازی به مشمولان غایب داده شده است. 

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا تصریح کرد: ما همکاری خوبی با مشمولان غایب داشتیم؛ در سال اول اجرای این طرح تعدادی عنوان کردند که وضعیت اقتصادی‌شان به گونه‌ای نیست که بتوانند جریمه را نقدا پرداخت کنند؛ بنابراین در قانون بودجه، پرداخت اقساطی جریمه مشمولان غایب لحاظ شد و این فرایند در سه سال اخیر اجرا شده است. 

سردار کریمی با تاکید بر این مطلب که احساس می‌کنیم که این روش،‌ تعداد غائبین را افزایش داده است، گفت: فکر می‌کنیم خیلی از افراد بر این امیدند که اگر چند سال غیبت دارند باز هم منتظر بمانند تا غیبتشان به هشت سال برسد تا بتوانند با طرح جریمه مشمولان غایب وضعیت خود را تعیین تکلیف کنند. 

این مقام ارشد ناجا با اعلام این مطلب که منطق درستی در پس این موضوع وجود ندارد و ممکن است نیروهای مسلح دچار چالش شوند، ادامه داد: قرار ما این بود که مشمولان غایب را تعیین تکلیف کنیم؛ نمی‌خواستیم به این گروه، گروه‌های دیگری را اضافه کنیم. 

وی گفت: امسال با رایزنی که با دولت محترم داشتیم و استدلال‌هایی که بیان کردیم طرح جریمه مشمولان غایب از لایحه بودجه 98 حذف شد. 

سردار کریمی خطاب به نمایندگان مجلسی که بر اجرای این طرح در سال آتی تاکید دارند، گفت: من فکر می‌کنم آن کسانی که در مجلس این مساله را دنبال می‌کنند باید به این امر توجه کنند که تامین نیروی انسانی نیروهای مسلح در شرایط فعلی از اهمیت خاصی برخوردار است. 

وی گفت: نمی‌شود مساله‌ای به این مهمی را نادیده گرفته و فقط به این فکر کنیم که یک عده‌ای ناراحت شده یا ضرر می‌کنند، البته ضرری به کسی وارد نیست چرا که چهار سال فرصت دادیم و افراد می‌توانستند خودشان را معرفی کرده و کارهایشان را انجام دهند. 

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا اعلام کرد: با رایزنی با دوستان در لایحه 98 طرح جریمه غیبت سربازی را حذف خواهیم کرد. 

وی به افرادی که دارای هشت سال غیبت سربازی هستند و هنوز وضعیت سربازی خود را تعیین تکلیف نکرد‌ه‌اند، گفت:‌ تا پایان سال 97، فرصت باقی است؛ افراد می‌توانند به یکی از دفاتر پلیس 10+ مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنند. 

سردارکریمی با اعلام این مطلب که هیچ منعی برای ثبت‌نام در طرح جریمه مشمولان غایب وجود ندارد، اظهار داشت: افراد می‌توانند در فرصت باقی مانده ثبت ‌نام کنند؛ حتی اگر ما دیدیم که ظرفیت ثبت‌نام کنندگان بالا است با افزایش مراکز ثبت‌نام و ساعت کار می‌توانیم تسهیلاتی برای مشمولان غایب ایجاد کنیم تا اینکه هیچگونه گله‌ای در این خصوص نباشد.

 فیلم اظهارات سردار کریمی در این خصوص را ببینید:

لازم به ذکر است که مخاطبان خبرگزاری فارس در فارس من با دو عنوان «خرید خدمت سربازی در بودجه سال ۹۸ هست یا خیر» و همچنین «خرید خدمت سربازی در طرح جریمه ریالی»   سوالات خود را مطرح کرده بودند که سردار کریمی به این موارد پاسخ داد.

انتهای پیام/

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود