بلاگ
025f8aa630

به گزارش خبرگزاری فارس؛ «مکرراً تأکید می‌گردد شرکت پالایش نفت تهران تنها بخشی از مجموعه نفتی و آلوده جنوب تهران بوده و آمادگی کامل دارد اقدامات بنیادی و ریشه‌ای برای حل

معضل آلودگی جنوب تهران انجام دهد.» این بخشی از جوابیه‌ی بالابلندی است که روابط عمومی شرکت پالایش نفت تهران برای #فارس_من ارسال کرده. علاوه بر این خبرنگاران شما در تحریریه فارس تمام هفته‌ای که گذشت را، مشغول پیگیری دغدغه‌ها و مطالباتی بودند که برایمان ثبت کرده بودید. از معضلات زیست‌محیطی گرفته تا مشکلات بیماران خاص، سرباز معلم‌ها و یارانه. دنبال کردن مسائل حقوقی و استخدامی اقشار مختلف جامعه هم از اهم موضوعاتی است که همیشه پیش چشم ما و روی میز است. 

 

سوژه از شما پیگیری از ما؛ سردبیر فارس باشید!

اگر از مشتری‌های ثابت خبرگزاری هستید، لابد در جریانید که فارس رسالت خود را پیگیری دردها و مسائل مردم تعریف کرده. روزانه مخاطبان فراوانی مطالبات و معضلاتشان را برای پیگیری در «فارس من» ثبت می‌کنند. کار پیچیده‌ای نیست؛ کافی است به این صفحه سر بزنید و خیلی راحت با وارد کردن شماره تلفن همراهتان ثبت‌نام کنید. خبرنگاران ما سوژه شما را پیگیری می‌کنند و نتیجه پیگیری از طریق سامانه فارس من به صورت خودکار برای شما پیامک خواهد شد. بسم‌الله! سوژه‌هایتان را برای پیگیری ارسال کنید. شما حالا سردبیر فارس هستید. آنچه در ادامه می‌آید هم نگاهی است هرچند گذرا به پیگیری‌های مختلفی که برای سوژه‌های مختلف مردم انجام دادیم؛ در چهار دسته کلی: معضلات زیست‌محیطی، حقوق و تأمین اجتماعی، سلامت و بهداشت و یارانه. همراهمان باشید.

 

 

اول| خبرنگاران فارس برای پیگیری کمپین‌های زیست‌محیطی چه کردند؟

کشاورزان و اهالی آسیب‌دیده جنوب شهر ری برایمانکمپینی ثبت کرده بودندپر آب چشم؛ روایتی از نابودی زمین‌هایی که روزگاری سرسبز بود، ثمر می‌داد و زندگی می‌بخشید. باگذشت دو دهه و بعد از احداث پالایشگاه اما از آن همه رؤیا چیزی بیشتر از آلودگی و نفت برایشان باقی نمانده است. مرداد امسال اگرچه کیومرث کلانتری مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان تهران وعده کرده بود مسؤلان پالایشگاه را به جرم «تهدید علیه بهداشت عمومی» تحت پیگرد قضائی قرار می‌دهد، اما خبری نشد. در هم‌چنان روی همان پاشنه می‌چرخید. اطلاعات بیشتر درباره این فاجعه زیست‌محیطی را در این گزارش مطالعه کنید.

025f8aa630

 

 

پیگیری کردیم. مسؤلین پالایشگاه البته تنها به ارسال یک جوابیه کفایت کردند. جوابیه‌ای که در آن اگر چه تلویحاً به نقش پالایشگاه در آلوده کردن آب و خاک سکنه‌ی بیچاره‌ اشاره شده، اما متأسفانه سخنی از مسؤلیت حقوقی جبران ضرر و زیان عمر بر باد رفته‌ی اهالی آن منطقه نیست. خبر خوب البته اینکه آقایان در انتهای مرقومه خود وعده کرده‌اند آمادگی کامل برای هرگونه همکاری در جهت رفع معضلات زیست‌محیطی مردم را دارند. فارس پیگیر ماجرا است. شما هم با حمایت از این سوژه در پیگیری بیشتر به ما کمک کنید.

 

اهالی محترم گتاب (یکی از شهرهای استان مازندران) برایمان از گِل شدن آب خوردنشان نوشته بودند. مطلبی که البته قبلاً از تریبون نماز جمعه توسط امام جمعه هم به مسؤلین مربوطه تذکر داده شده بود. برایشان پیگیری کردیم. بخشدار گتاب در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به ورود یک مخزن 2هزار و پانصد متر مکعبی به مدار برای تأمین آب شُرب شهروندان، از پیگیری‌ها برای رفع کدری در آب خبر داد. وی با تأکید بر اینکه آلودگی‌های مشاهده شده هیچکدام منشأ میکروبی نداشتند، خاطرنشان کرد: «با توجه به اینکه مخزن از دهه فجر سال گذشته وارد مدار شده، نیاز به شست‌وشو و شیر تخلیه داشت. با انجام اقدامات لازم وضعیت نسبت به قبل بهبود پیدا کرده است.»

13817a9f54

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری مازندران هم با اشاره به همین معضل خاطرنشان کرد: «ساکنان مناطقی که با مشکل کدورت آب شرب مواجه هستند و در سخنرانی امام جمعه شهر به آن اشاره شد، با شماره‌های 33219115 و 33214680 و یا سامانه 122 تماس بگیرند تا کارشناسان مربوطه در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به بررسی موضوع و در صورت لزوم انجام عملیات شست‌وشو و تخلیه رسوبات از شبکه توزیع اقدام کنند.»

 

«15 سال است که زباله‌های قروه را در مجاورت روستای ما و کنار رودخانه دفن می‌کنند.» شما نوشته بودید؛ از روستای «شیخ جعفر». منطقه‌ای که ساکنان دردکشیده آن حالا سال‌ها است با معضلات متعددی که دفن غیراصولی زباله برایشان ایجاده کرده، دست‌ به گریبانند. پیگیری کردیم. دهیار روستا به خبرنگار ما از پیگیری‌هایی گفت که برای حل این معضل انجام داده. به گفته‌ی آقای دهیار مسؤلان شهرداری قروه متعهد شده‌اند خدمات رفاهی، عمرانی، بهداشتی و بازیافت زباله را در منطقه صورت دهند. آقای رستمی هم‌چنین از تفاهم‌نامه‌ای خبر داده که در صورت موافقت اهالی روستا، شهرداری قروه موظف به پرداخت ماهانه 150 تا 200 میلیون تومان به دهیاری روستا خواهد بود. اطلاعات بیشتر از پیگیری‌های خبرنگار فارس را در این گزارش بخوانید.

 

دوم| حقوق و تأمین اجتماعی/ چه کسی باید مشکلات آتش‌نشانان تهرانی را حل کند؟

2500 امضا؛ کمپین آتش‌نشان‌های تهرانی انتظاری بیشتر از اجرای قانون ندارد. قانونی که «سختی کار» آنها را از سال 92 به رسمیت شناخته اما هنوز اجرایی نشده است. چرا؟ چون به‌جای سازمان تأمین اجتماعی تحت پوشش خدمات صندوق بازنشستگی شهرداری تهران هستند! همین باعث شده به جای 20 سال، در 25 سالگی خدمت بازنشست شوند؛ کسر ساعات کاری و افزایش ساعت‌های مرخصی هم هنوز برایشان اجرایی نشده. پیگری کردیم. رئیس سازمان آتش‌نشانی تهران توپ را به زمین مجلس شورای اسلامی انداخت. مهدی داوری به خبرنگار ما گفته اجرای همسان‌سازی بیمه آتش‌نشانان تهرانی با خدمات تأمین اجتماعی از عهده شهرداری و شورای شهر بیرون است و نمایندگان باید فکری به حال آنها کنند.

40fa0e6d85

 

وی در خصوص شرایط بازنشستگی آتش‌نشانان هم گفت: «ضریب محاسبه بازنشستگی در شهرداری با تأمین اجتماعی متفاوت است. آتش‌نشانان شهرداری می‌توانند بعد از 20 سال تقاضای بازنشستگی کنند اما با 25 روز حقوق بازنشسته می‌شوند؛ اما ‌آتش‌‌نشانانی که بیمه تأمین اجتماعی دارند 10 سال سنوات ارفاقی دارند و می‌توانند بعد از 20 سال کار با 30 روز حقوق بازنشسته شوند.»

 

داوری تأکید کرد: «هم‌اکنون نیز در حال رایزنی و گفت‌وگو با اعضای شورای شهر تهران و مجلس شورای اسلامی هستیم که با استفاده از ظرفیت‌های قانونی نسبت به همسان‌سازی سخت و زیان‌بار بودن شغل آتش‌نشانان و بازنشستگی آنها اقدام شود.»

 

آتش‌نشان‌های تهرانی به گردن همه ما حق دارند؛ چه آن روزها که مجاهدانه برای مهار آتش‌سوزی پلاسکو خود را به آب و آتش می‌زدند، چه همه ساعت‌هایی که شبانه‌روز برای نجات همشهری‌هایمان تلاش می‌کنند. فارس پیگیر مطالبه آن‌ها خواهد بود.

 

«وزیر محترم قول داده بودند امسال حق و حقوق معلمان خرید خدمت را پرداخت کنند؛ سه ماه از سال گذشته، چه شد آقای بطحایی؟!» شما نوشته بودید. برایتان پیگیری کردیم. الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پروش با اشاره به این‌که هم‌اکنون بیش از 300هزار دانش‌آموز از طریق طرح «خرید خدمت» تحت پوشش آموزش هستند، به خبرنگار ما گفت: «با توجه به اینکه در سال‌های گذشته ردیف مشخصی برای پرداخت حقوق این افراد اختصاص داده نشده بود، موجب شد پرداخت‌های آنان با کندی مواجه شود.»

D2bc10273f

وی اضافه کرد: «ما امسال برای خرید خدمات آموزشی ردیف ایجاد کردیم، ولی هر تخصیصی که شد اول مطالبات سال‌های قبل را تسویه کردیم. حالا تا بهمن ماه سال گذشته تسویه شده است. درحال پیگیری هستیم تا هر چه زودتر مابقی مطالبات را پرداخت و از شرمندگی این عزیزان بیرون آییم.» ما هم امیدواریم و البته پیگیر!

 

سرباز معلم‌ها هم برایمان کمپین ثبت کرده بودند. کمپینی با عنوان «سرباز معلم‌ها را استخدام کنید» موضوع را از معاون وزیر پیگیری کردیم. معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت‌خانه می‌گوید مطالبه تعهد استخدامی از جانب آنان اساساً صحبت غلطی است. آقای ترکمن به خبرنگار ما گفته: «ما همان ابتدا محل خدمت سربازمعلمان را مشخص می‌کنیم، اگر آنها می‌بینند منطقه دور است یا رفت و برگشت سختی دارد، شرکت نکنند؛ اجبارشان که نکردیم!»

 

وی در پاسخ به مطالبه دیگر سربازمعلم‌ها درباره حقوق دریافتی پایین‌شان نسبت به سربازهای امریه‌‌ی دیگر سازمان‌های دولتی هم می‌گوید: «قویاً این موضوع تکذیب می‌شود. چون ما جدول حقوقی را از ستاد کل نیروهای مسلح می‌گیریم و اجازه هیچ دخل و تصرفی را در پرداخت حقوق سرباز معلمان نداریم.»

 

همین مطلب را برای این عزیزان از سردار ابراهیم کریمی جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا هم پیگیری کردیم. وی به خبرنگار ما گفت: «حقوق و مزایای سربازی در تمام نقاط کشور و همه سازمان‌های به کارگیرنده یکنواخت است. این‌که عنوان می‌کنید سربازمعلمان در مناطق محروم خدمت می‌کنند باید بگویم سربازانی هم هستند که در نقاط محروم‌تر از آموزش و پرورش مثل مرزها مشغول به خدمت هستند!» پیگیری‌های ما به این‌جا رسید. کار بیشتری از دستمان ساخته است؟ ایده بدهید! در صفحه همین سوژه برای این مشکل راه‌حل پیشنهاد بدهید. اگر کارشناسی و در چهارچوب قوانین کشور باشد، فارس پیگیری خواهد کرد.

7cb5b37e15

 

سوم| سلامت و بهداشت

SMA، بیماری هولناکی که غیر از درد هزینه هم دارد. پدر و مادرهای داغ‌دیده آن‌ها البته به حق انتظار دارند وزارت‌خانه و مسؤلین ارشد دولت فکری به حالشان بکنند. کاربران فراوانی هم مطالبه آنها را در سامانه «فارس من» امضا و حمایت کردند. برایشان پیگیری کردیم. مهدی شادنوش رئیس مرکز پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت از تلاش وزارت‌خانه برای تهیه و تدوین طرح جامع حمایتی از مبتلایان به این بیماری خبر داد. وی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه کمیته‌ای مخصوص برای رسیدگی به اوضاع این بیماران در وزارت‌خانه تشکیل شده، خاطرنشان کرد: «در زمینه تهیه دارو برای این بیماران با برخی از شرکت‌های تولید کننده خارجی مذاکراتی انجام داده‌ایم که قرار است این شرکت‌ها قیمت‌های منطقه‌ای را به ما اعلام کنند، امیدواریم این اتفاق هرچه سریعتر رخ دهد.» شادنوش البته گفته بود اجرایی شدن مفاد این طرح حمایتی منوط به حمایت نمایندگان مجلس شورا و تخصیص اعتبار برای آن است.

8c20976c5a

 

خبر خوب اینکه پیگیری‌های خبرنگار خبرگزاری فارس مسؤلین وزارت‌خانه را برای مکاتبه و پیگیری تأمین اعتبار مورد نیاز از نمایندگان مجلس به خط کرد. آنقدر که مهدی شادنوش رئیس مرکز پیوند و امور بیماری‌ها با ارسال نامه‌ای به حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خواستار ورود نمایندگان و تخصیص اعتبار مناسب برای اجرای طرح مذکور شد. در بخشی از این نامه آمده است: «با توجه به نظرات خبرگان برآورد تقریبی از میزان اعتبار لازم برای ارائه خدمات برای این بیماران محاسبه شده. حالا که در شرایط تصویب بودجه سال آینده قرار داریم با توجه به فضای مطالبه‌گری ایجاد شده در سطح جامعه در صورت پیش‌بینی اعتبار مناسب می‌توان برای کاهش آلام بیماران و خانواده‌ها اقدام کرد.» فارس امیدوار است اهالی بهارستان هرچه سریع‌تر نسبت به تخصیص بودجه مناسب اقدام کنند.

04c78baf32

 

برایمان از ضرورت ثبت‌نام مجدد جاماندگان از «بیمه سلامت ایرانیان» نوشته بودید. پیگیری کردیم. طاهر موهبتی مدیرعامل بیمه در گفت‌وگو با خبرنگار ما با تأکید بر اینکه روند ثبت‌نام متقاضیان برای طرح بیمه سلامت متوقف نشده، خاطرنشان کرد: «افرادی که از وضعیت مالی مناسبی برخوردار هستند با پرداخت ماهانه 44 هزار تومان و افرادی که از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند با خوداظهاری می‌توانند با پرداخت 22 هزار تومان تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.»

29119d1207

مدیرعامل بیمه سلامت ایران افزود: «مراجعانی که توان پرداخت این هزینه را نیز ندارند می‌توانند با مراجعه به کمیته امداد یا سازمان بهزیستی تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.»

 

چهارم| یارانه

گروهی از مخاطبان سامانه فارس من از واریز نشدن یارانه کودکان متولد شده از خرداد ماه امسال گلایه کرده بودند. مطلب را از رئیس سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها پیگیری کردیم. رئیس محترم این سازمان در گفت‌وگو با خبرنگار ما می‌گوید تأخیر پیش‌آمده در واریز یارانه‌ها به علت آئین‌نامه اجرایی تبصره 14 قانون بودجه کل کشور بوده، آئین‌نامه‌ای که واریز یارانه نوزادان را منوط به صحت‌سنجی از جانب وزارت رفاه می‌کند. ایزدی هم‌چنین در پاسخ به این سؤال که آیا برنامه‌ای برای پرداخت معوقات یارانه‌ای نوزادان وجود دارد یا نه؟ ابراز کرد که خبر ندارد و باید از وزارت رفاه پیگیری کنید!

 

وی البته برای پاسخگویی منظم و هفتگی به سؤالات مردمی در قالب سامانه «فارس من» ابراز آمادگی کرد. فارس پیگیر مسائل و مشکلات شما از این مدیر آماده پاسخگویی در حوزه یارانه‌هاست؛ برایمان سوژه ثبت کنید تا پیگیری کنیم. مشروح این گفت‌وگو را اینجا دنبال کنید.

 

انتهای پیام/ع

 

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود