بلاگ

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی بنیاد مستضعفان بنیاد مستضعفان در پاسخ به برخی شایعات و فضاسازی‌های منتشر شده در فضای مجازی درباره باشگاه ایرانیان دبی، ضمن اشاره به 

سابقه تاریخی این باشگاه به شبهات طرح شده پاسخ داد.

‌هیات وزیران در جلسه ۱۶ تیر ماه ۱۳۶۴ طی مصوبه‌ای مقرر کرد، به استناد قانون اصلاح قانون واگذاری اراضی و ابنیه دولتی به موسسات خیریه و درمانی مصوب اسفند ۱۳۵۱، ساختمان و تاسیسات باشگاه و مجتمع تفریحی ورزشی جمهوری اسلامی ایران در دبی، از وزارت کار و امور اجتماعی منفک و به بنیاد مستضعفان واگذار تا تکمیل و مورد استفاده ایرانیان قرار گیرد.

‌در ادامه توضیحات‌ بنیاد مستضعفان در این‌باره آمده است: زمین باشگاه ایرانیان دبی در سال ۱۳۵۳ هجری شمسی توسط حاکم وقت دبی، برای استفاده اتباع ایرانی و ایرانیان مقیم امارات اهدا شد، همچنین قطعات هم جوار زمین اهدایی، به منظور فعالیت مشابه در اختیار کشور‌هایی نظیر نروژ، سوئد، هندوستان، سودان، اردن، مصر و پاکستان قرار می‌گیرد.

طبق اعلام بنیاد مستضعفان،‌ بنیاد‌ به جهت عدم برخورداری از بودجه و اعتبارات دولتی برای انجام ماموریت‌های خود در بخش اجتماعی و کمک به ارتقاء سطح زندگی مادی و معنوی محرومان متکی بر در آمد‌های حاصل از فعالیت بخش اقتصادی بنیاد در چارچوب سیاست‌های کلی نظام است؛ طرح سوالاتی از این قبیل که یک فعالیت اقتصادی بنیاد، چه ربطی به رسالت اصلی بنیاد دارد و منظور از رسالت اصلی هم مستضعفان باشد، احتمالا ناشی از عدم شناخت کافی از ارکان و اهداف بنیاد مستضعفان و فعالیت‌های آن است، اما فعالیت‌های اقتصادی بنیاد نباید از منظر اجتماعی و ارزش‌های کلان شائبه مسائلی از قبیل‌: رقابت با بخش خصوصی یا ترویج مصرف کالا‌های خارجی را داشته باشد، به همین خاطر هم در سال‌های اخیر با تشکیل کمیته ساماندهی در بنیاد نسبت به بررسی مجدد فعالیت بنیاد در بخش اقتصادی از جمله ساختار و رشته فعالیت‌ها اقدام شده و تصمیم‌های لازم اخذ شده است.

در بخش دیگری از توضیحات بنیاد مستضعفان آمده است: از اوائل سال جاری تصمیم گرفته شد بنیاد در فعالیت ساخت و ساز «پاساژ و مال‌ها» باوجود سود خیلی زیاد آن، سرمایه گذاری جدید انجام ندهد، در پیمانکار‌ی‌های زیر ۱۰۰ میلیارد تومان وارد نشود یا در حوزه سیاحتی تصمیم به فروش هتل‌ها بگیرد که تصمیم از چند سال قبل اخذ شده، اما در عمل باوجود همه اقدامات به‌عمل آمده، منجر به نتیجه مطلوب نشده است.

طبق اعلام بنیاد مستضعفان، باشگاه ایرانیان دبی ۳۴ سال قبل از طرف دولت به بنیاد واگذار شده، این فعالیت سرمایه‌گذاری جدید و ایجادی بنیاد در چند سال گذشته نبوده، بخشی از گروه سیاحتی بنیاد شده که در طرح ساماندهی قرار دارد، در  فیلم کوتاهی که در اینترنت از نشست سال ۹۶ ریاست بنیاد با دانشجویان پخش شده و نشان داده نمی‌شود، ریاست بنیاد از مخاطبان سوال می‌کند، به نظر شما این باشگاه را چکار کنیم؟ به اهدا کننده برگردانیم؟ تصمیم گیری در مورد آینده این باشگاه بدون توجه به ملاحظاتی که وجود دارد، امکان پذیر نیست، اما تاکید رئیس بنیاد بر این بوده که از زمانی که در اختیار بنیاد قرار گرفته به صورتی آبرومند و با رعایت موازین اسلامی اداره شده است.

در ادامه توضیحات بنیاد آمده است: خدمات ارایه شده در باشگاه منحصر به هیچ فرد یا جریان خاص نیست و برنامه‌های متنوع فرهنگی، هنری و دینی به منظور شناساندن فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی، کلاس‌ها و امکانات ورزشی و استفاده تیم‌های ورزشی ایرانی در اردو‌های خارج کشور از آن‌ها و امکان اقامت و رستوران در این باشگاه مهیا است، قضاوت در مورد ایرانیان ساکن یا مسافر در دبی بر عهده بنیاد نیست، اما بر خلاف بسیاری از مجموعه‌های خدماتی و تفریحی مشابه در منطقه و کشور همسایه، باشگاه ایرانیان دبی بر اساس الگو‌های ایرانی و اسلامی و ترویج فرهنگ ایرانی اداره می‌شود.

طبق اعلام بنیاد مستضعفان بنیاد از منظر یک دارایی در چارچوب موازین تلاش کرده بر اساس مصالحی که منجر به واگذاری آن به بنیاد بوده به بهترین شکل ممکن آن را اداره کند اما جای تعجب است بعد از گذشت ۳۴ سال چنین اظهار نظراتی در این شرایط خاص و ویژه طرح می‌شود، برداشت بنیاد این است که این اظهارات از روی ناآگاهی است که امید است مسائل با این توضیحات روشن شده باشد.

در پایان توضیحات بنیاد آمده است: بنیاد مستضعفان به عنوان نهادی پاسخگو آمادگی خود را برای رفع ابهام و روشنگری در زمینه هر یک از فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مجددا اعلام می‌دارد و از نقد‌های سازنده و منصفانه همواره استقبال کرده و می‌کند.

انتهای پیام/ب

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود