شناخت دستگاه

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

طرز کار کولر گازی به همراه تصویر 

کولر گازی کولری ست که با تبدیل گاز به مایع و سپس مایع به گاز تولید سرما کرده یا به عبارت دیگر گرمای هوا را می گیرد. این کار در انواع مختلفی از جمله کولرهای یک تکه یا پنجره ای، کولرهای دوتکه(اسپیلت)، کولرهای پرتابل (قابل حمل)، کولرهای ایستاده و کولرهای توکار وجود دارند. به طور کلی کولر گازی نام مصطلح برای کلیه دستگاه هایی است که شامل چرخه سرمایش مبتنی بر تراکم و انبساط گاز است. این دستگاه ها،سیستم های تهویه مطبوع(Air conditioner) نامیده می شود.

تمامی کولرهای گازی (Air Conditioner) دارای یک کمپرسور در داخل خود هستند که کار آن فشرده‌سازی و پمپاژ گاز مبرد (سردکننده) است:

- فشرده‌سازی گاز عملی است که موجب ایجاد گرما می‌شود. برای دفع این گرما، گاز به سمت مارپیچ‌ چگالنده (Condenser Coils) پمپ می‌شود و در آن جا گرمای خود را به هوای بیرون آزاد می‌کند.

- با آزاد شدن گرما و در اثر فشار کندانسور گاز سردکننده به حالت مایع درمی‌آید و به سمت سوپاپ انبساط (Expansion Valve) هدایت می‌شود.

- سوپاپ انبساط دارای یک حسگر دما است که به عنوان ترموستات عمل می‌کند  تا دمای مایع همواره در حد معینی نگه داشته شود.

- بر اساس درجه دمای ترموستات، سوپاپ انبساط مقدار معینی از مایع سردکننده را به درون مارپیچ تبخیر (Cooling Coils) آزاد می‌کند. در اینجاست که مایع دوباره به گاز تبدیل می‌شود و برای این عمل از محیط مجاور اطراف خود گرما می‌گیرد و آن را سرد می‌کند. وقتی هوا از میان تیغه‌های متصل به مارپیچ عبور می‌کند سرد شده و سپس به محیط دمیده می‌شود.

- در آخر گاز درون مارپیچ تبخیر دوباره وارد کمپرسور شده و عمل فشرده‌سازی و چرخه بالا تا زمانی که دستگاه روشن باشد تکرار می‌شود.

بدین ترتیب در واقع یک کولر گازی گرما را از محیط درون می‌گیرد و به محیط بیرون می‌دهد و بنابراین کولرهای گازی برخلاف کولرهای آبی بدون افزایش رطوبت محیط ساختمان را خنک می‌کنند.

شکل زیر ساز و کار مطرح در بالا را به خوبی نشان می‌دهد.

ساختار کولر گازی

 

                                                                           

                                                                                Split 2020

منبع

 ترجمه: گروه فنی میهن تهویه

http://www.mihantahvieh.com/systems/طرز-کار-کولر-گازی.html

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود