تعمير در خانه

کنتاکتور ها از لحاظ ساختمان فیزیکی و عملکردی کاملا مشابه رله عمل می کنند.

تفاوت عمده رله و کنتاکتور در اینست که رله در مدار فرمان استفاده می شود و کنتاکتور در مدار قدرت یا به عبارت دیگر رله برای تقویت جریان خروجی تجهیزات کنترلی مانند PLC و … استفاده می شود و کنتاکتور برای تقویت سیگنال خروجی رله در کنترل تجهیزات قدرت اعم از الکتروموتورها، بانک های خازنی، مدارات روشنایی، گرمکن‌های الکتریکی و … استفاده می‌شود، از این رو می توان رله را یک قطعه واسط نیز نامید.

مزایای کنتاکتور نسبت به کلیدهای دستی:

۱_ مصرف کننده از راه دور کنترل می شود.

۲_ مصرف کننده از چند محل کنترل می شود.

۳_ سرعت قطع و وصل کلید زیاد و استهلاک آن کم است.

۴_ عمر موثرشان بیش تر است.

۵_ امکان طراحی مدار فرمان اتوماتیک برای مراحل مختلف نیاز مصرف کننده وجود دارد.

۶_ سرعت قطع و وصل کلید زیاد و استهلاک آن کم است.

۷_ از نظر حفاظتی مطمن تر هستند و حفاظت مناسب تر و کامل تری دارند.

۸_ هنگام قطع برق، مدار مصرف کننده نیز قطع می شود و به استارت مجدد نیاز پیدا می کند در نتیجه از خطرات وصل ناگهانی برق دستگاه جلوگیری می کند.

پارامترهای کنتاکتورها:۱_ ولتاژ های نامی

الف ـ ولتاژ کار نامی

مربوط به اتصال دهنده ( کنتاکت ها ) بوده و مقدار ولتاژی است که کنتاکت ها می توانند با جریان کار نامی در این ولتاژ مورد استفاده قرار گیرند. ولتاژ کنتاکت ها معمولا بین ۲۲۰ الی ۶۶۰ ولت است.

ب ـ ولتاژ عایقی نامی

استحکام عایقی بین عضوهای اتصالی را مشخص می کند.

ج ـ ولتاژ تغذیه نامی

ولتاژی است که باید به بوبین کنتاکتور اتصال یابد و معمولا مقدار آن روی بوبین کنتاکتور نوشته می شود. ولتاژ تغذیه بین ۲۴ الی ۳۸۰ ولت است.

۲_ انرژی مصرفی کنتاکتورها

بوبین هر کنتاکتوری را می توان برای کار با ولتاژهای مختلف طراحی نمود از ۱۲ولت جریان مستقیم تا ۱۵ ولت متناوب و ولتاژهای دیگر.

به علت عبور جریان از بوبین کنتاکتور، کنتاکتور به صورت یک مصرف کننده مقداری توان مصرف کرده و گرم می شود یک کنتاکتور خوب باید دارای مصرف داخلی کم باشد. برای کم کردن مصرف کنتاکتور می توان از یک مقاومت که بعد از عملکرد کنتاکتور با بوبین سری شود استفاده کرد. به دو سر این مقاومت تیغه ای از خود کنتاکتور وصل می گردد. بعد از اینکه جریان وارد سیم پیچ شد تیغه که قبلا بسته بود باز شده و مقاومت سر راه بوبین قرار می گیرد و با آن سری می شود.

۳_ جریان های نامی

چون کنتاکت های متحرک با فشار بر روی کنتاکت های ثابت اتصال پیدا می کنند و سطح کنتاکت ها نیز کاملا صاف نیست لذا سطح تماس آن ها یک نقطه کوچک خواهد بود بنابراین در محل تماس دو کنتاکت مقاومت الکتریکی وجود داشته و عبور جریان باعث گرم شدن کنتاکت ها خواهد شد. هرچه زمان عبور جریان از کنتاکتورها بیشتر باشد کنتاکت های آن بیشتر گرم می شود. با توجه به زمان لازم برای وصل بودن کنتاکتورها جریان های زیر تعریف می شود :

الف ـ جریان دائمی

جریانی است که می تواند در شرایط کار نرمال و در زمان نامحدود و بدون قطع شدن از کنتاکت های کنتاکتور عبور کرده و به آن صدمه ای نزند و حرارت ایجاد شده در کنتاکت ها از حد مجاز تجاوز ننماید.

ب ـ جریان هفتگی

جریانی است که در شرایط کار نرمال و با هفته ای یک بار اتصال می توان از کنتاکت های کنتاکتور عبور کرده و در خصوصیات کار کنتاکتور هیچ گونه تغییری رخ ندهد.

ج ـ جریان هشت ساعتی

جریانی است که با اتصال یک بار در هر هشت ساعت در شرایط کار نرمال می تواند از کنتاکت های کنتاکتور عبور کرده و تغییری در خصوصیات کار کنتاکتور ایجاد نکند.

۴_ جریان کار نامی

جریان کار نامی یک کنتاکتور جریانی است که شرط استفاده از کنتاکتور را بیان می کند و در رابطه با نوع و مقدار ولتاژ بار می باشد .

۵_ جریان اتصال کوتاه ضربه ای

در مدار فرمان و مدار قدرت کنتاکتور باید از وسایل حفاظتی استفاده نمود تا در صورت اتصال کوتاه بلافاصله مدار قطع شود چون در فاصله زمانی اتصال کوتاه تا قطع مدار توسط وسایل حفاظتی از کنتاکت های کنتاکتور نیز جریان خیلی زیادی عبور می کند لذا باید کنتاکت ها تحمل این جریان را در این زمان کوتاه داشته باشند و به یکدیگر جوش نخورده و یا تغییر فرم ندهند.

مقدار ماکزیمم جریان را در لحظه اتصال کوتاه با Is نشان داده و جریان اتصال کوتاه ضربه ای می نامند .

۶_ جریان نامی زمان کم ( جریان ۱ ثانیه)

مقدار موثر جریانی را که کلید برای زمان یک ثانیه در حالت اتصال کوتاه می تواند تحمل کند بدون اینکه صدمه ببیند جریان نامی زمان کم و یا جریان یک ثانیه تامیده می شود.

سیم بندی در مدار:

فلش های قرمز محل اتصال سیم فاز از مدار فرمان است.

فلش های آبی محل اتصال سیم نول از مدار فرمان است.

فلش های سبز: در هر کنتاکتور، هر جفت از این پیچ های رو

به روی هم ،که با فلش سبز مشخص شده است، فقط

درباره میهن تهویه

گروه فنی میهن تهویه با تکیه بر نیروهای متخصص در زمینه طراحی/فروش/تعمیر و پشتیبانی سیستم‌های گرمایشی/سرمایشی ساختمان فعالیت می‌کند. مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار همواره شعار و باور اصلی این مجموعه در ارائه خدمات صنعتی بوده است.

 

تعمیرات تخصصی کولرگازی، داکت اسپیلت، چیلر،  مینی چیلر، سردخانه، موتورخانه، پکیج شوفاژ دیواری، آبسردکنهای اداری

شماره‌ تماس دفتر:   02126853146

تماس فوری (رضایی) :   09120206031

مشاوره تماس (تلگرام):  09366941897

نشانی دفتر مرکزی: تهران - سعادت آباد - ایثارگران شمالی - خیابان امام‌زاده داوود